Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Střídání trasy na cca 500 metrech...

Post by Kebb01
Ahoj vespolek,

včera vzniklo UR ve Velké Polomi na I/11, kde MirekPr narazil na to, že ho navigace svedla ze silnice I. třídy, aby ho protáhla fakt škaredou uličkou s retardérem (30km/h) a pak vrátila na I/11. Provoz na Opavské (I/11) byl pravděpodobně plynulý. Stejnou zkušenost má Peta5. Já si na ten popud vzpomněl, že mě waze pro změnu hnalo ve směru od Ostravy do ulice Osvoboditelů a pak přes onu Úvozovou zpět na I/11. Já neposlechl a pokračoval po hlavní, provoz byl plynulý, takže waze nemělo důvod svádět mě ke kotrmelcům na retardéru v ulici Úvozové :)
Nedávno jsem si všiml, že se řešilo něco podobného v nějaké vesničce, kde waze navigovalo odbočit o ulici dříve po místních uličkách... Vzpomene si někdo, kdo u toho byl, jak to tam dopadlo a jestli by se ten postup dal použít i ve Velké Polomi? Já teď vytvořil uličku Nad Úvozem a ulici na parkoviši (u OC Jednota), pomůžou tyto dva junctions tomu, aby waze dalo přednost hlavní cestě (Opavské)?

--> https://www.waze.com/cs/editor/?lon=18. ... 22&env=row

Když už tam bude někdo s vyšším lvlem, tak prosím o povolení odbočení zde https://www.waze.com/cs/editor/?lon=18. ... ,234993809

Díky Kebb

EDIT: Tak jsme po konzultaci s Ginem nastavili Úvozovou jako uličku na parkovišti, uvidíme, co to udělá...
Kebb01
Area Manager
Area Manager
Posts: 707
Has thanked: 224 times
Been thanked: 247 times

POSTER_ID:16565488

1

Send a message
Oficiální web CZ Waze komunity

------------------------------------------------------------------------------------------------
Sleeping editor for Silesia & West of the Northen Moravia ║ Xiaomi Redmi Note 10 on the board of Renault Mégane

Post by Grepa
Kebb01 wrote: ... , jestli mnou výše zmíněná situace není zapříčeněna tím, že mnozí řidiči, když před nimi funí těžké, nákladní auto po Opavské ...
Myslím, že to se tu obecně nazývá penalizace segmentu (penalta) je jen přednastavená průměrná rychlost na daném typu segmentu a průjezdní data ji přes algoritmus postupně dolaďuji a to podle reálné rychlosti v daném denním období. Jen doufám, že při malém rozdílu mezi Highways a Streets bude algoritmus ještě nějakou dobu preferovat vyšší Road a nepřeklopí se to na 1 km/hod :?.

Problém je podle mne v tom (zkušenost z Hranic a Val.Meziříčí), že na hlavní trase, která je jednoznačně nejhodnější (místní znalý projede uličkami, ale cizí by byl vyděšený, kudy ho Waze táhne a ušetřených 150m a 15 sekund neocení :?), postupně pro dopravní řešení (semafor, přechody, zatáčky) a reálnou hustotu dopravy (kamiony, pomalé vozidla) klesá průměrná rychlost, až v konkrétních hodinách poklesne pod průměrnou rychlost segmentů v jiné trase :). Pak v těchto denních hodinách se routing překlopí do nové, ale nevhodné trasy :(. Otázkou je jak zamezit překlopení na Street, když je trasa pro průjezd přes Street nevhodná (úzká cesta, retardéry, obytná zóna, ...), když je tato o 200m kratší a o minutu rychlejší? Podle mne je jediné řešení rekategorizace Street na Parking (jen a to je divné a pořád o tom pochybuji, tam nesmí být Walking, které mají prý menší penalizaci než Parking Raod). Slavné Hranické retardéry již jsou minulostí :D, ale v podstatě to byl úplně stejný problém :? a to nepoměr "reálných dat a penalizace málo projetých = nevhodných segmentů a tvrzení, že se to srovná, až se segmenty projedou je v realitě liché". Ve Valašské Meziříčí to řešilo přidání skutečných nezakreslených "Odboček" (asi 15 junctionu). V Hranicích na Moravě rekategorizace na "Parking", ulice byly v obytné části města.
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message

Post by Kebb01
Nevím, za jakých podmínek se to stalo vám :) Zmíněná situace ve Velké Polomi je o to zajímavější, že tudy jezdím denně do práce a z práce. Cca za rok, co waze používám, mě vedlo rychlejší trasou po I/11 (Opavská), jenom asi 3x mi vymyslelo výše zmíněné zpestření. Mám podezření, že waze má vlastní mysl, nálady a osobnost, protože ho podezírám, že mi takové vylomeniny dělá naschvál, když ho neposlouchám a jedu si podle sebe.

Ale teď vážně, napadlo mě, jestli mnou výše zmíněná situace není zapříčeněna tím, že mnozí řidiči, když před nimi funí těžké, nákladní auto po Opavské (https://www.waze.com/cs/editor/?lon=18. ... 22&env=row), záměrně jedou onou "zkratkou" přes Osvoboditelů a Úvozovou (https://www.waze.com/cs/editor/?lon=18. ... ,253100071) a to vcelku rychle (60+ km/h), aby předjeli kolonu pohybující se po hlavní ulici. Takže když touhle "zkratkou" projede více wazerů, tak tam na segmenty nasadí rychlostní data, které pak můžou waze svádět k navigování "rychlejší" trasou...

Ale možná se mýlím a takhle to ve waze nefunguje :)
Kebb01
Area Manager
Area Manager
Posts: 707
Has thanked: 224 times
Been thanked: 247 times
Send a message
Oficiální web CZ Waze komunity

------------------------------------------------------------------------------------------------
Sleeping editor for Silesia & West of the Northen Moravia ║ Xiaomi Redmi Note 10 on the board of Renault Mégane

Post by Kebb01
Jestli se nepletu, databáze schroupala data a v mapě by se měla změna projevit. Zkusil jsem ten úsek proroutrovat pomocí WME Route Checker a při průjezdu obcí po I/11 se to zdá být v pořádku, ač při navigaci mezi těmito segmenty mi to nabízelo průjezd ulicí Lihovarskou (popř. Rodinnou), ale to se mi zdá být jako přijatelná trasa při tom, jaký start a cíl jsem mu zadal :)

Uvidíme v provozu, pokud se někomu zase stane, že při cestě z Opy do Ovy, a obráceně, ho bude waze honit po retardérech, udělejte zase UR a budeme to muset překopat radikálněji.
Kebb01
Area Manager
Area Manager
Posts: 707
Has thanked: 224 times
Been thanked: 247 times
Send a message
Oficiální web CZ Waze komunity

------------------------------------------------------------------------------------------------
Sleeping editor for Silesia & West of the Northen Moravia ║ Xiaomi Redmi Note 10 on the board of Renault Mégane

Post by sindelm
Otazka, je zda jsou to systematicke jevy, nebo neco nahodileho. Obcas se mi to rovnez deje, ale pokud jde o nahodilou vec, neresim to....
sindelm
Posts: 521
Has thanked: 1 time
Been thanked: 32 times
Send a message

Post by spoodyenator
Mne to spravilo na prazdnej dvojprudovej ceste v nitre poslalo ma waze cez ulicky. Ked som vipol v nastaveniach najkratsiu cestu tak ma navigovalo normalne


Odoslané z iPhone pomocou Tapatalk
spoodyenator
Posts: 121
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by VetchyKmet
Podobný případ v obci HAbry na trase Seč - Lipnice nad Sázavou.
Jedu z obce Rybníček a namísto trasy Habry, Sokolská, Pražská, Žižkovo náměstí mne Waze vedla do obytné zony ulicí Vilémovskou, kde platí omezení dle předpisů...
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín