Post by rlpl
Pojawiło się ostatnio w Polsce paru nowych, aktywnych wazerów, których witam serdecznie i zapraszam do przejrzenia postu otwierającego ten wątek, bo chyba każdy nowy (ja też kiedyś) popełnia na początku te same błędy. Przy okazji drobne uzupełnienie:
msylw wrote:Jak nie jesteście pewni kategorii (primary street/street), zerknijcie choćby do google maps - które nie znikają po pewnym oddaleniu. Jasne, nie chodzi o skopiowanie ich map, ale wg. mnie kategorie mają dość trafione.
Drogi krajowe i wojewódzkie są oznakowane w terenie i zwykle też dobrze na mapach, gorzej z rozpoznaniem dróg powiatowych, a takie ustalono, że oznaczamy jako primary street. Owszem, Google Maps raczej poprawnie zaznaczają drogi powiatowe, ale tylko w miastach, poza już nie tak dobrze. Polecam wpisanie do wyszukiwarki hasła "zarząd dróg powiatowych" i nazwy powiatu albo miasta powiatowego. Zwykle takie zarządy publikują listę zarządzanych przez siebie dróg. Jak dotąd jedynym interesującym mnie powiatem, dla którego nie znalazłem spisu dróg, jest proszowicki.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
freddiechopin wrote:Wg mnie największym problemem jest nie sprawdzanie "przelotowości" dróg.
Jeśli to jest skutek niewiedzy edytującego, to zgadzam się z Tobą całkowicie, to właśnie miałem na myśli, i o tym jest mowa w pierwszym poście tego wątku. Nie chcę powtarzać tego, co już napisał msylw, więc tylko odsyłam zainteresowanych do oryginału. Natomiast zdarza się też, i sam miewam taki problem, że nie mamy uprawnień do poprawienia węzłów na jakimś odcinku.
freddiechopin wrote:W UK na swojej wiki zrobili listę dróg i zaznaczali czy jest już gotowa, czy trzeba coś poprawiać itp. Myślę że i u nas by się to sprawdziło, bo teraz drogi są naprawdę pomieszane mocno...
Bardzo słuszny pomysł, sam o tym myślałem, ale niestety, tu się natknąłem na kolejny problem techniczny: nie mam uprawnień do zalogowania się do wiki. Ty masz? To może zrób taką listę. Ja na razie gdzie mogę, tam poprawiam, czasami proszę innych o pomoc, ale zdarza mi się też dostać odpowiedź typu "tak, wiem, ale nie mam uprawnień".
freddiechopin wrote:Zresztą właśnie dziś chce się zająć cała tą trasą na odcinku Siewierz - Katowice.
Heh... właśnie próbowałem udrożnić i uporządkować trasę Olkusz-DK94-Dąbrowa Górnicza-S1-Wojkowice Kościelne, mam stamtąd ślady GPS i deklaruję pomoc. Niestety, ja mimo przejażdżki po okolicy nie dostałem praktycznie żadnych praw dostępu, będę interweniował w supporcie. Odebrałeś moje zgłoszenie problemu? Bo widzę, że masz tam prawa AM, widziałem też Twoją aktywność na węźle w Dąbrowie Górniczej. I niestety mam taką uwagę: droga S1 od węzła z DK94 na południe ma nieprawidłową geometrię, a Ty zaznaczyłeś ją jako Locked, czyli system nie może poprawić geometrii automatycznie. Wypadałoby blokować tylko takie drogi, co do których mamy pewność, że są zrobione dobrze i system może je raczej zepsuć niż naprawić.

@Czestero - z Tobą też się zgadzam. Jedyne co mogę poradzić, to poprawiaj takie miejsca, bo skoro tam byłeś i widziałeś, to pewnie dostałeś uprawnienia do edycji, a jeśli nie chcesz/nie możesz, to chociaż zgłaszaj problemy, oczywiście tam, gdzie jakiś area manager jest, bo jeśli nie ma, to nie będzie kto miał odebrać zgłoszenia.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
freddiechopin wrote: O ile skrzyżowania faktycznie się wtedy nie da usunąć, to można tak czy siak poprawić nakazy/zakazy skrętu, tyle że jest więcej klikania - trzeba po prostu zaznaczać drogi parami i "Cancel / Create turn restriction". Jeśli oczywiście mówimy o tym samym (;
Tak, o tym samym mówimy, i niestety właśnie to nie wszędzie działa.
Sprawdzam... Mogę się zalogować normalnie na nazwę użytkownika i hasło takie jak na forum
Mnie nadal wypisuje "Login error: You have not specified a valid user name." Support tradycyjnie odpowiada, że problem rozwiąże "soon".
Heh... właśnie próbowałem udrożnić i uporządkować trasę Olkusz-DK94-Dąbrowa Górnicza-S1-Wojkowice Kościelne, mam stamtąd ślady GPS i deklaruję pomoc. Niestety, ja mimo przejażdżki po okolicy nie dostałem praktycznie żadnych praw dostępu, będę interweniował w supporcie.
To pewnie przez te całe opóźnienia we wszystkim-co-się-da, które mają potrwać do połowy tygodnia.
Możliwe, już widziałem na forum, że inni też mają podobne problemy.
Odebrałeś moje zgłoszenie problemu?
Chodzi ci o węzeł S1 / E75 w okolicach Dąbrowy Górniczej - zjazd na Krakowską, 94?
Dokładnie tak. :)
Bo widzę, że masz tam prawa AM
Sam powinieneś sobie załatwić te uprawnienia - nie ma wymagań żadnych, a jakie możliwości (;
Wiem, ale nie chcę być AM w okolicy, w której byłem może 5 razy w życiu i w której chcę poprawić tylko 2 drogi i 1 węzeł (fizyczny i rzeczywisty mam na myśli, nie waze'owy).
Nigdy nie zaznaczałem opcji Locked - moja zmiana tam polegała z tego co pamiętam na zmianie nazwy z "S1/E75" na "S1, E75"...
W takim razie sorry i zwracam honor - byłeś ostatnim edytującym i dlatego założyłem, że to Ty zrobiłeś Locked. Pewnie ta opcja jest tam od dawna i pewnie gdyby nie ona, to te drogi by się wyprostowały automatycznie.
Droga z Siewierza do Katowic już przejezdna w obydwie strony (;
To bardzo fajnie, ale masz na myśli DK86, prawda? Dla Krakowa ważniejsza jest DK1 i węzeł z DK94, dlatego chciałem się na nich skupić. Może ja jednak wyciągnę swoje ślady z archiwum, to znaczy utworzę jako nowe drogi? Akurat jechałem prostopadle do tej trasy, którą zrobiłeś. Szczególnie polecam węzeł w Wojkowicach, bo jest pokręcony, a mam go przejechanego.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Przenieśmy się do innego wątku, bo nam się off-topic zrobił. Miało być o ogólnych zaleceniach co do edycji map, a zrobiło się o nawigacji z Krakowa przez Śląsk do Warszawy. Przepraszam zainteresowanych edycją i niezainteresowanych tym konkretnym przypadkiem.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Dokładnie tak - nie czekaj, tylko sam zostań AM. I tak miałeś sporo szczęścia, że udało Ci się skontaktować z gościem, który przestał używać waze. Twoje pytania w większości nie powinny być kierowane do nas, tylko do supportu, zresztą odpowiedzi już padały: coś poprawiali i zepsuli, ale właśnie wygrzebują się spod awarii. Waze nie jest doskonały i ma mnóstwo błędów, ale widziałeś gdzieś program bez błędów? (Ja widziałem, ale to rzadkie przypadki). Duży program zaczyna zwykle dobrze działać po 10 latach pracy nad nim. Projekt waze ruszył w 2006, czyli dobija do połowy.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Pojawili się nowi wazerzy, więc chciałbym wątek odświeżyć. Jak edytować drogi:
  1. Przeczytaj początek tego wątku, bo tam są mądre rady. Nie trzeba do końca, bo potem temat się rozjechał.
  2. Nie dociągaj na siłę istniejących dróg do zdjęć satelitarnych, bo zdarza się, że drogi są dobre, a zdjęcia złe. Dociągać trzeba do śladów GPS, o ile wyglądają na pewne. (Do zdjęć też można, jeśli wyglądają na pewne).
  3. Jeśli musisz narysować drogę lub POI według zdjęć, to narysuj dokładnie według zdjęć, a potem przesuń zgodnie z przesunięciem zdjęć w danym miejscu, czyli po prostu dopasuj do istniejących dróg, śladów GPS i innych obiektów. Pamiętaj, że edytować POI może tylko area manager, jako zwykły użytkownik musisz narysować POI od razu dobrze.
  4. Jeśli edytujesz geometrię drogi, najpierw sprawdź czy ma aliasy. Po zakończeniu edycji dopisz aliasy ręcznie. Cartouche ma buga i gubi aliasy podczas edycji geometrii. Żeby uniknąć podwójnej pracy, dopisz aliasy po ustawieniu poprawnej geometrii. Z tego powodu warto zrobić geometrię od razu dobrze. To samo dotyczy nowo tworzonych krzyżowań: jeśli dzielisz odcinek drogi na dwa, powstaje jeden zupełnie nowy odcinek, który ze starego dziedziczy wszystkie właściwości oprócz aliasów.
  5. Nie edytuj na oko drogi, której nie znasz i nie masz pewności co do jej przebiegu. Pamiętaj, że są remonty i budowy, czasami głupio wyglądająca mapa może odzwierciedlać prawdziwy przebieg drogi. W razie wątpliwości - przejedź się na miejsce.
  6. Jeśli rysujesz skrzyżowanie, na którym trzeba skręcić, to nie rysuj tylko dwóch dróg, bo waze uzna, że to nie jest skrzyżowanie, tylko zakręt i nie wygeneruje komunikatu. Najlepiej dorysuj wszystkie drogi dochodzące do skrzyżowania, choćby krótkie odcinki.
  7. Nie zostawaj area managerem dla obszaru, którego nie znasz i nie zamierzasz się nim zajmować, w szczególności jeśli chodzi Ci tylko o poprawienie paru pojedynczych błędów. Area managerem łatwo jest zostać, a nie ma możliwości zrezygnowania. Oczywiście możesz przestać zajmować się jakimś obszarem, ale na mapie będziesz figurować do końca świata. Waze ma dziwną politykę przyznawania statusu AM, jakby im chodziło o sprawienie wrażenia, że obszarów zarządzanych jest więcej, niż w rzeczywistości. Moim zdaniem to jest tylko zaśmiecanie mapy i wprowadzanie w błąd pozostałych wazerów.
  8. Uważaj w kontaktach z supportem: ludzie z drugiej strony wprawdzie prawie zawsze reagują na prośby, ale nie zawsze tak, jak byśmy sobie tego życzyli.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Wykaz dróg powiatowych województwa mazowieckiego - Warszawa zaczyna się na stronie 142.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rlpl
Jak droga jest polna, to chyba trzeba ją zaznaczyć jako polną, mimo że jest powiatowa. Ostatnio ktoś z Litwy się skarżył, że waze nie ma możliwości zaznaczenia drogi gruntowej/asfaltowej niezależnie od kategorii Major/Minor Highway itd. O ile wiem, zaznaczenie drogi jako powiatowej albo gminnej nie ma znaczenia dla nawigacji, więc nie powinno być obawy, że jak zaznaczysz drogę jako powiatową, to waze tam będzie kierował, chociaż gminną jedzie się szybciej. Ale może się mylę, bo zasady wyboru drogi nie są nigdzie dokładnie udokumentowane i zmieniają się od czasu do czasu bez uprzedzenia.
rlpl
Posts: 495
Been thanked: 1 time
Send a message
My previous login name was rl_pl.

Post by rysal
gorato, przyznaję się. To ja !!
Jakoś wczesniej nie mogłem znaleźć tego forum i ostro zabrałem się do pracy .... :oops:
Ale mam nadzieję, że nie wpłynie to negatywnie na współpracę wszystkich AM w Krakowie :)
Pozdrawiam
rysal
rysal
Area Manager
Area Manager
Posts: 349
Has thanked: 14 times
Been thanked: 39 times
Send a message
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]

Post by rysal
xrzysio, to nie czekaj na akceptacje obecnego AM, tylko sam nim zostań. :D
rysal
Area Manager
Area Manager
Posts: 349
Has thanked: 14 times
Been thanked: 39 times
Send a message
[imghttps://s.waze.tools/c3.png][/img]