Bug-uri / Imbunatatiri

Image

Moderators: Unholy, spookyx, twist3r

Re: Bug-uri / Imbunatatiri

Postby satwien » Wed Sep 17, 2014 2:09 pm

Mici greșeli de traducere, chiar dacă nu sunt bug-uri ...

Image

In loc de "Categorii" ar trebui "Categorie" (sa fim consistenti cu restul denumirilor de câmpuri)
In loc de "Stați Benzinărie" ar trebui "Benzinărie" sau "Stație Carburanți".

Image

In loc de "Categorii" ar trebui "Categorie", plurarul nu-și are sensul, nu se pot selecta mai multe obiecte.
Idem pentru "Selectează categorii", ar trebui "Selectează categorie".
In loc de "Servici Auto" ar trebui "Servicii Auto".
satwien

Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Postby satwien » Wed Sep 24, 2014 10:04 am

Dupa ce am facut update la iOS 8.0 (pe iPhone 5s), Waze a crapat de trei ori in decurs de doua zile. Pe iOS 7 nu am avut nicio problema. Am trimis rapoartele la Waze, sper ca 3.9.0 sa fie compilat pe iOS 8. Poate confirma cineva asta? Exista pe undeva un formular de raportare bug-uri?
satwien

Postby satwien » Tue Sep 30, 2014 4:26 am

Update-ul la Waze 3.9.0 a fost lansat. Sa vedem ce aduce nou ...
WHAT'S NEW
Version 3.9 introduces Waze Places! Help make information on local places fresh & accurate for everyone.

- Easily add or edit places, businesses, or residential
- Add driving related info like if a place has a parking lot or drive-thru
- Add arrival photos to help other find a place at any time
- Drive with Waze until you park: your parking location will be saved automatically. Plus Waze will learn where to find parking and how much time to account
- Search autocomplete now worldwide
- Bug fixes
satwien

Postby satwien » Tue Oct 07, 2014 6:39 pm

Astazi am facut cca 700 km pe drumurile patriei si mai bine de jumatate din rapoartele pe care am incercat sa le transmit (radare, politie, accidente etc) nu am putut sa le transmit datorita lipsei conectivitatii. Problema este ca in multe din aceste cazuri aveam semnal full 3G, dar totusi Waze nu reusea sa se conecteze la servere ... frustrant.
Daca ajuta pe cineva: Waze 3.9.0, iPhone 5S, iOS 8.0.2.
satwien

Postby satwien » Fri Oct 10, 2014 6:28 pm

Vodafone
satwien

Postby satwien » Sat Oct 11, 2014 6:25 am

Pentru a elimina Vodafone din discutie, de luni o sa folosesc Waze pe un al doilea telefon, identic cu primul (HW si SW), dar in reteaua Orange. Stiu ca cei de la Vodafone sunt foarte stricti in politica lor de furnizare date, blocheaza tot ce pare suspect pentru ei. Oricum, o sa revin cu impresii dupa 2-3 zile de utilizare in reteaua Orange.
satwien

Postby satwien » Mon Oct 13, 2014 5:38 pm

Este deja pe wishlist cu prioritate High, vezi punctele 5-7. https://wiki.waze.com/wiki/Wishlist
satwien

Postby satwien » Wed Oct 15, 2014 8:59 pm

satwien wrote:Pentru a elimina Vodafone din discutie, de luni o sa folosesc Waze pe un al doilea telefon, identic cu primul (HW si SW), dar in reteaua Orange. Stiu ca cei de la Vodafone sunt foarte stricti in politica lor de furnizare date, blocheaza tot ce pare suspect pentru ei. Oricum, o sa revin cu impresii dupa 2-3 zile de utilizare in reteaua Orange.

Asa cum scriam mai sus, am facut testul cu Waze pe Orange in loc de Vodafone, pe acelasi traseu (Bucuresti - Tg.Mures si retur). De data asta, numarul de "rateuri" a fost ZERO asa ca, deocamdata, cred ca putem scoate Waze din lista de suspiciuni. Se pare ca Vodafone, in continuare, filtreaza cu simt de raspundere traficul de date pentru a nu permite convorbiri VOIP prin reteaua lor dar, probabil, comunicatiile aproape continue pe care le genereaza Waze sunt si ele afectate. Este doar o banuiala, nu am cum sa dovedesc acest lucru si-mi cer scuze anticipat daca acuz pe nedrept. Dar alta explicatie nu am gasit.
satwien

Postby satwien » Sat Oct 18, 2014 1:24 pm

Asa este, nici eu nu sunt convins ca problema apare de la blocarea/filtrarea porturilor de comunicatie Vodafone, dar alta explicatie nu am gasit. Oricum, atat timp cat problema nu e de la Waze, nu o s-o mai ridic aici.
Propuneri imbunatatiri:
1. Sugestia de destinatia pe care o face Waze dimineata/seara (Work/Home) este in principiu ok, dar ar putea fi imbunatatita: in weekend, e putin probabil sa plec spre Work (ma rog, sunt si exceptii) deci nu ar trebui sa sugereze aceasta destinatie sambata si duminica. La fel, daca sunt la 2000 km de casa si ma urc dimineata in masina, e hilar sa ma intrebe daca ma duc la servici. Par amanunte, dar cred ca sunt usor de implementat.
2. Alertele de pericol, subcapitolul Weather: lipseste cea mai importanta alerta pentru un sofer, cea de polei (black ice). Apare alerta de "gheață", dar poleiul este cu mult mai periculos. Eu as renunta la alerta de zapada (useless) si as introduce poleiul.
3. Mi-as dori ca in 4.0 sa apara si un ecran "cockpit" in care sa am mai multe detalii despre traseu, viteze medii pe traseu, timp deplasare, altitudine dar si mai multe detalii despre reteaua Waze (numar de wazeri pe o raza de x km, puncte acumulate pe traseu afisate in real time etc etc). Eventual, sa se transmita pe email un raport al deplasarii (o mica harta, total km, viteza medie, consum de combustibil estimat etc etc).
4. Daca doi sau mai multi wazeri care s-au acceptat reciproc ca prieteni isi dau intalnire la un punct fix, sa se afiseze ETA pentru fiecare dintre ei.
Vreau cam multe, dar poate developerii Waze au ramas in pana de idei, asa ca ... :)

PS
A scapat pe undeva vreo informatie despre Waze 4.0? Ce va aduce nou si cand se va lansa?
satwien

Postby satwien » Mon Feb 23, 2015 4:43 pm

Orice cerere de modificare/imbunatatire a aplicatiei poate fi votata/inserata aici: http://waze.uservoice.com/forums/59223- ... your-phone
Nu stiu daca cei de la Waze citesc ce se voteaza acolo ... dar ar trebui s-o faca, multe sunt propuneri de bun simt care au strans mii de voturi.
satwien

PreviousNext

Return to Romania [română]