Bug-uri / Imbunatatiri

Image

Moderators: Unholy, spookyx, twist3r

Re: Bug-uri / Imbunatatiri

Postby costingh » Thu Jul 17, 2014 12:27 pm

N-ar trebui ca din moment ce ai rapoarte de trafic intens/ambuteiaj in fata (cred ca erau vreo 3-4 rapoarte astazi in aceeasi zona) waze sa caute alternative sa te scoata din zona cu probleme? Am avut azi un drum pe soseaua Oltenitei unde se asfalta de zor iar d-l waze a crezut ca e mai ok sa ma lase sa astept in trafic fara sa schiteze nici cea mai mica urma de reconfigurare a traseului. Ma rog, pana la urma am facut dreapta pe stradute si in cateva minute am iesit din ambuteiaj, insa nu tocmai cu asta se lauda developerii waze? ca e un soft pt navetisti, ca te scoate din ambuteiaje etc?
Chiar nu ma asteptam sa nu aiba implementata functia de ocolire a zonelor raportate a fi cu ambuteiaje .
costingh

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Postby spookyx » Sun Jul 20, 2014 10:24 pm

Are, dar nu întotdeauna funcționează așa cum ne dorim. E posibil ca ambuteiajul să nu fie foarte clar pentru. Tu sigur ai făcut o manevră legală? După ce ai părăsit traseul, waze ce ai zis? L-ai întrebat pe waze de rute alternative?
Country & Community Manager România

Comunitate pe Facebook: Waze Romania Grup Discuții www.Waze.RO

Resurse: Forum RO Ghid Editare Hărți Waze Map Editor Wiki

ImageImageImage
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 57 times
Been thanked: 320 times

Postby costingh » Mon Jul 21, 2014 6:31 am

Da, l-am intrebat de vreo 2 ori, aveam timp berechet, doar eram prins in blocaj :)). Rapoarte de trafic blocat erau vreo 2-3. Numai ca refuza sa ma scoata pe stradutele laterale. Dupa ce am facut dreapta - perfect legal - incerca obsesiv sa ma aduca inapoi in ambuteiaj. In fine, pt oras cred ca o sa ma rezum la google maps care mi s-a parut mult mai rapid in recalcularea rutelor mai rapide.
costingh

Postby spookyx » Sat Jul 26, 2014 6:28 am

Face google maps asa ceva? Eu nu m-aș încrede în google maps.

Tu cand te refereai la rapoarte de aglomeratie, te refereai la cele postate de utilizatori sau efectiv ca drumul era inrosit?

Daca drumul era cu rosu si waze te baga pe acolo, sunt tare curios sa vad si eu un screenshot de la momentul respectiv si sa vedem ce ruta alternativa ar fi existat la momentul respectiv.

Daca te referi doar la rapoarte de aglomeratie (pin-uri) trimise de utilizatori, acestea nu prea au un rol semnificat in procesul de rutare.
Country & Community Manager România

Comunitate pe Facebook: Waze Romania Grup Discuții www.Waze.RO

Resurse: Forum RO Ghid Editare Hărți Waze Map Editor Wiki

ImageImageImage
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 57 times
Been thanked: 320 times

Postby tiphereth1 » Sat Jul 26, 2014 7:43 am

Buna,
Trebuie sa recunosc ca am patit si eu asta ieri .
Pe centura Bucurestiului zona Popesti -Leordeni pana la iesirea spre Urziceni era inrosita cu rapoarte de blocaj,chiar si waze mi-a zis ca a sesizat o incetinire a traficului si m-a transferat in ecranul cu ''aglomeratie" dar nu a vrut sa ma scoata in stradute laterale .(mentionez ca i-am bifat si drumurile neasfaltate doar doar..:)
Cu o saptamana inainte ma indrumase undeva dreapta din Popesti din centura ,ajungand sa tai autostrada,intrand spre Sindrilita.(foarte ok m-a scutit de toata aglomeratia. DECI avea un traseu alternativ.

Dar una peste alta mai mult mă ajută decat mă încurcă aşa că ..
O zi bună

Tiphereth
tiphereth1

Been thanked: 0 time

Postby costingh » Sat Jul 26, 2014 10:02 pm

spookyx wrote:Face google maps asa ceva? Eu nu m-aș încrede în google maps.

Drumul era inrosit si erau si rapoarte, erau si rute ocolitoare. Din pacate nu am facut screenshot. In fine... Probabil ca serverul asteapta sa fie detectate x masini in ambuteiaj( sa fie sigur ca se intampla intradevar ceva acolo si nu doar soferul a tras dreapta) si doar dupa aceea ia decizia sa redirecteze celelalte masini.
Cat despre google maps, ce sa zic... stateam in trafic pe la Universitate si mi-a semnalat ca in pasaj la Unirii era accident si ca alerta era preluata de la un anume soft - waze - si asa am ajuns sa caut si sa instalez waze. Speram sa fie ceva mai rasarit, insa pana acum m-a cam dezamagit. Probabil cu timpul va fi inghitit de tot de google maps.

In alta ordine de idei metoda de raportare a chestiilor de pe traseu este nu periculoasa, ci extrem de periculoasa. Sa stai la 130 -140 la ora spre ex sa dai click-uri ca nebunul pe ecran cautand in disperare unde naiba se afla butonul pentru raportat groapa spre ex. e sinucidere curata. Si ii mai vad ca baga tot felul de nimicuri gen "social features"... cine are timp si este atat de inconstient incat sa foloseasca chestiile astea in timp ce conduce? Singura metoda valabila de raportare ar fi comanda vocala (tin minte ca al meu telefon nokia 3310 aparut prin 2000 avea asa ceva). Ai idee daca dezvoltatorii au in gand asa ceva pt limba romana? Eventual sa foloseasca motorul de recunoastere vocala al google, ca tot e companie detinuta de google, care vad ca functioneaza si cu limba romana...
costingh

Postby gadgetel_ro » Sun Jul 27, 2014 7:25 pm

costingh wrote:
spookyx wrote:Face google maps asa ceva? Eu nu m-aș încrede în google maps.

In alta ordine de idei metoda de raportare a chestiilor de pe traseu este nu periculoasa, ci extrem de periculoasa. Sa stai la 130 -140 la ora spre ex sa dai click-uri ca nebunul pe ecran cautand in disperare unde naiba se afla butonul pentru raportat groapa spre ex. e sinucidere curata. Si ii mai vad ca baga tot felul de nimicuri gen "social features"... cine are timp si este atat de inconstient incat sa foloseasca chestiile astea in timp ce conduce?

1. Ma gandesc ca tu daca vrei sa dai drumul la AC sau sa schimbi pe un alt post de
radio mai intai opresti pe dreapta, ca in timpul mersului este extrem de periculos.

2. Te-ai gandit ca aplicatia poate fi folosita si de ceilalti din masina si nu doar de catre sofer?
gadgetel_ro

Postby danutzu_TTY » Sun Jul 27, 2014 7:32 pm

Este la un moment dat cand, daca vei sa cauti ceva, si waze "vede" ca esti in miscare, te intreaba daca esti sofer sau pasager. Daca alegi sofer, iti da "pass" nu te lasa sa cautti
danutzu_TTY

Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Postby costingh » Mon Jul 28, 2014 9:29 am

@gadgetel_ro, sunt (si nu putine) cazurile in care cel din dreapta nu stie sa umble la telefon (parinti, bunici etc). Sau cazul meu, care merg singur in fata pt ca sotia trebuie sa stea cu fetita in spate. Waze este gandit pe un caz particular, si anume cand pe locul din dreapta sta cineva care se pricepe catusi de cat la smartphone-uri.
Comanda vocala este absolut vitala. Stiu destule cazuri in care s-au intamplat accidente grave tocmai din cauza ca soferul fie umbla cu degetul pe ecranual gps-ului, fie schimba cd-ul etc. Eu insumi am fost lovit si rasturat cu roatele in sus de un nene care, intr-o clipa de neatentie, nu si-a dat seama ca are semn de cedeaza trecerea... noroc ca nu aveam viteza mare...
Google are tehnologia asta si nu inteleg de ce nu o aplica si la waze, daca tot au platit un miliard si ceva de $$ pe aplicatie.
@danutzu - nu ar fi mai sigur daca te-ar intreba cu voce si i-ai raspunde tot cu voce? Totusi suntem in secolul 21
costingh

Postby gadgetel_ro » Mon Jul 28, 2014 9:51 am

Daca se introduce comanda vocala nu va fi folosita nici de 1%. Adica cam cati folosesc acum Google Now. Pare mai usor, dar mai mult incurca. Numai 15-20 de comenzi pentru Waze nu mai tineam minte...

Pana la urma, ca sa anunt un radar trebuie sa apas de doua ori cu degetul pe ecranul telefonului. Daca nici atata lucru nu pot face fara sa produc un accident, mai bine ma duc cu trenul.
gadgetel_ro

PreviousNext

Return to Romania [română]