Bug-uri / Imbunatatiri

Image

Moderators: Unholy, spookyx, twist3r

Re: Bug-uri / Imbunatatiri

Postby twist3r » Mon Jul 28, 2014 11:01 am

Comanda vocala se va introduce, sper eu cat mai repede. Din pacate trebuie sa asteptam dupa TTS de la Google in limba romana. In tarile in care exista deja TTS de la Google a fost activata optiunea de comenzi vocale.

Eu o gasesc foarte folositoare. Am si militat pentru introducerea ei chiar si in limba engleza, dar din pacate fara succes. In functie de unde ai suportul pentru telefon, poate fi mai usor sau mai greu de raportat un eveniment. La fel, in functie de dimensiunea ecranului, poate fi mai greu sau mai usor.

Nu stiu gadgetel_ro de ce ti se pare ca va incurca. Vei tine minte doar comenzile care le folosesti mai des, nu te pune nimeni sa le tii minte pe toate. Plus ca vei putea raporta la fel cum o faci acum si dupa implementarea comenzilor vocale, asa ca nu inteleg de ce te-ar incurca.

Pentru a raporta trebuie totusi sa iti iei chiar si pt o fractiune de secunda ochii de la drum, iar unele accidente se produc tocmai din cauza acelei fractiuni de secunda. Iar ca sa anunti un radar care nu e pe sensul tau de mers trebuie mai multe apasari, si sunt alte situatii in care trebuie sa apesi de mai multe ori.

Dupa cum ziceam, sper sa ne introduca si noua optiunea de comenzi vocale cat mai curand posibil (hai google cu tts in limba romana) si sunt convins ca vom vedea o crestere a rapoartelor (va fi mai usor si mai sigur de raportat) cat si o siguranta mai mare la volan. Indiferent de ce spun unii sau altii, de multe ori o fractiune de secunda e suficient sa faci o prostie. Si mai bine nu o faci !!
Country Manager Romania
Waze 3.9 - Android 5.0.2 OnePlusOne
Logo Waze România
Harta Waze România - Neoficial
ImageImage
https://www.facebook.com/TMTrafic
twist3r
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 80 times
Been thanked: 126 times

Postby costingh » Tue Jul 29, 2014 8:44 am

Google are deja recunoastere vocala pt limba romana deci ar putea sa o implementeze chiar acum in waze, chiar si fara tts.
costingh

Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Postby spookyx » Wed Aug 06, 2014 3:14 pm

recunoasterea vocala e deja functionala in waze, doar la cautare.

eu am avut o discutie cu ei prin care sa analizeze posibilitatea activarii ASR (Automatic Speech Recognition) pentur limbile suportate de google pentru care nu exista TTS...
Country & Community Manager România

Comunitate pe Facebook: Waze Romania Grup Discuții www.Waze.RO

Resurse: Forum RO Ghid Editare Hărți Waze Map Editor Wiki

ImageImageImage
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 57 times
Been thanked: 320 times

Postby gushpi » Fri Aug 08, 2014 11:10 am

Salve!
O nedumerire: acu' fo' ceva zile in urma (pana'n 14) am putut edita o strada (am denumit-o ca n-o stia nici drakku...), iar azi am surpriza ca e blocata editarea tocmai pt nivelul 3 (io am doar 1)!
Ce sa fie oare?
invidie???!!!
gushpi

Has thanked: 2 times
Been thanked: 0 time

Postby IanYq » Fri Aug 08, 2014 4:40 pm

ehe! stai calm. a blocat-o sa nu strice altii :)
Image
IanYq

Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Postby catalin76shumy » Tue Aug 12, 2014 4:04 am

Buna dimineata! Am si eu o rugaminte: spuneti-mi si mie de ce de multe ori sunt "aruncat" de pe sosea si ma arata ca merg pe langa aceasta si apoi cum ma indrept iarasi spre sosea? Ce se intampla? Multam!
catalin76shumy

Been thanked: 0 time

Postby twist3r » Tue Aug 12, 2014 9:40 am

Salut. Asta se intampla de obicei de la proasta receptie GPS. Telefoanele de obicei nu au receptoare GPS foarte performante. Si se mai intample sa isi piarda semnalul sau sa te arate in cu totul si cu totul alt loc decat cel in care esti, si apoi sa revina la locatia corecta.
Country Manager Romania
Waze 3.9 - Android 5.0.2 OnePlusOne
Logo Waze România
Harta Waze România - Neoficial
ImageImage
https://www.facebook.com/TMTrafic
twist3r
Country Manager
Country Manager

Has thanked: 80 times
Been thanked: 126 times

Postby costingh » Thu Aug 14, 2014 5:19 pm

Pozitia curenta este preluata de waze de la sistemul de operare al telefonului si depinde de mai multi factori:
-calitatea receptorului GPS al telefonului,
-conditiile atmosferice - nori etc,
-de cat de inalte sunt cladirile din jur care pot reflecta semnalul iar receptorul sa creada ca e in alta parte
-de parbrizul masinii care daca e atermic atenueaza semnalul gps etc etc.
Mai adaugi si faptul ca acuratetea localizarii este in conditii ideale de cativa metri...
costingh

Postby costingh » Fri Aug 15, 2014 6:25 pm

S-a intamplat din nou. Drum inrosit-centura Focsaniului pana la rondul de la Carefour. Cred ca erau cativa km buni de drum inrosit iar waze dormea... Inainte de a o face stanga prin oras am zis sa dau o recalculare a rutei... Doar asa s-a trezit din somn si m-a scos din ambuteiaj...
costingh

Postby spookyx » Tue Aug 19, 2014 7:46 pm

Da, e discutabila situatia aici... Bine macar ca te-ai trezit tu sa iesi de pe traseu... am observat ca uneori waze vrea sa prinda cativa utilizatori acolo sa se asigure ca e ambuteiaj... conteaza poate si rangul utilizatorilor prinsi intr-un ambuteiaj.

Waze trebuie sa si invete rutele mai bune... daca nu are date istorice, si Focsani nu prea are, sa fim sinceri, atunci, Waze nu prea stie pe unde e mai rapid, si decat sa te bage pe stradute pentru a castiga 1-2 minute, tot mai buna e centura... dar, depinde si unde erai tu atunci, ca nici centura asta nu are asa multe alternative. Daca esti prins la mijlocul ei... ghinion, daca esti inainte de a intra in oras, ai sanse sa ocolesti aglomeratia.
Country & Community Manager România

Comunitate pe Facebook: Waze Romania Grup Discuții www.Waze.RO

Resurse: Forum RO Ghid Editare Hărți Waze Map Editor Wiki

ImageImageImage
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs

Has thanked: 57 times
Been thanked: 320 times

PreviousNext

Return to Romania [română]