Post Reply

Indrumare vocala in limba romana

Post by vectra96
Salut,

E foarte bine ceea ce ai facut, e clar ca te pricepi.

O singura observatie IMPORTANTA. Cred ca vocile Ioanei si a lui Marcel din iGo sunt , aproape sigur, protejate cu drepturi de autor, asa ca nu le putem folosi, pentru ca s-ar crea probleme legale.

Dar putem inregistra altele, o voce se poate gasi relativ usor.

Ce parere ai?
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

POSTER_ID:6016910

1

Send a message
Waze on Windows Mobile

Post by vectra96
Oare cand se poate urca pe serverul waze limba romana si vocea in romaneste?
vectra96
Posts: 189
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Send a message
Waze on Windows Mobile

Post by twist3r
Acum ca avem optiunea referitoare la benzinarii in Romania cred ca urmatorul mare pas pentru noi ar fi sa avem posibilitatea TTS in Romania.

Am inteles in urma cu ceva vreme de la spookx ca deja a facut o cerere in acest sens. Ceva vesti noi ?
Are rost sa amintesc acest lucru pe forumul general si/sau twitter? Sunt convins ca cererea unui manager de tara cantareste pt ei mult mai mult decat o postare pe twitter/forum dar poate ca nu strica sa vada ca suntem cu adevarat interesati de acest lucru. Macar sa ne ofere cateva informatii in plus, mai ales ca teoretic nu ar fi asa de mult de lucru la TTS in limba Romana. Deja exista cateva engine-uri foarte bune pt limba Romana si singurul lucru din partea lor ar fi sa faca cumva ca sa putem folosi acele engine-uri si cu Waze. Dupa cum am mai scris in urma cu ceva vreme deja folosesc IVONA intr-un alt soft de navigare (OSMand+) si functioneaza foarte bine.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Ceva vesti despre TTS in limba Romana ? Trebuie sa facem noi ceva sau asteptam sa faca ei ? Exista aplicatii pe Android care se folosesc de un tts engine (ca Ivona de ex.) si dezvoltatorii programului au pus la dispozitie doar un fisier editabil care trebuia practic tradus si atat. Acel fisier avea in jur de 100 KB dar tot greul evident ca il facea Ivona TTS engine. Nu se poate face acelasi lucru in Waze ?
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Si eu cred ca varianta cu virați la stanga suna cel mai ok.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by twist3r
Ai uitat de "cotește la stânga" :) evident, cu accent moldovenesc !
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by spookyx
De principiu se face automat. Nu e nevoie de stergere. Eu am zis de siguranta, sa fii tu sigur. in folderul waze din telefon. e pe acolo folderul sounds parca.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]