Förslag: Bättre svänginformation på landsbygden
På landsbygden, där vägnamn ofta saknas, blir informationen vid svängar ofta ofullständig eller rent felaktig.
När Waze hänvisar mig att svänga in på vägen mot Västerby här: https://www.google.se/maps/@57.403834,1 ... !2e0?hl=sv får jag information om att jag ska svänga höger mot "I 568". Väg I 568 är den väg som vägen mot Västerby mynnar ut på efter drygt 4 km, men eftersom vägen är namnlös blir hänvisningen så.
Man skulle kunna döpa vägen till Västerby (eller Västerby kvia som den kallas av oss som bor här), men det är problematiskt av två skäl.
Dels heter inte vägen så, och det är missvisande att namnet skrivs ut på kartan eftersom de flesta hus utmed vägen har andra adresser (det är socken- och gårdsnamn som utgör adress).
Dels är det vanligt att den här typen av vägar skyltas med ett namn från ena hållet och ett annat namn i andra änden av vägen.
Jag har därför provat med att sätta namn bara på den allra första lilla snutten av vägen efter korsningen. I det här fallet bara 20 meter. Så här: https://www.waze.com/sv/editor/?zoom=6& ... =249605336 . Det är så kort bit väg att namnet inte skrivs ut på kartan, men vägvisningen i appen blir korrekt i alla fall. Navigationen blir alltså "sväng höger mot Västerby". Resten av vägen får fortsätta vara namnlös.
Tycker ni att det här verkar vara ett vettigt sätt att lösa problemet på, eller försöker jag lösa ett problem som inte behöver lösas? Kom gärna med synpunker! Eller är det så att detta diskuterats tidigare och att man redan bestämt att vi inte ska göra så?
Jag är tacksam för kommentarer.
/ Kristofer
När Waze hänvisar mig att svänga in på vägen mot Västerby här: https://www.google.se/maps/@57.403834,1 ... !2e0?hl=sv får jag information om att jag ska svänga höger mot "I 568". Väg I 568 är den väg som vägen mot Västerby mynnar ut på efter drygt 4 km, men eftersom vägen är namnlös blir hänvisningen så.
Man skulle kunna döpa vägen till Västerby (eller Västerby kvia som den kallas av oss som bor här), men det är problematiskt av två skäl.
Dels heter inte vägen så, och det är missvisande att namnet skrivs ut på kartan eftersom de flesta hus utmed vägen har andra adresser (det är socken- och gårdsnamn som utgör adress).
Dels är det vanligt att den här typen av vägar skyltas med ett namn från ena hållet och ett annat namn i andra änden av vägen.
Jag har därför provat med att sätta namn bara på den allra första lilla snutten av vägen efter korsningen. I det här fallet bara 20 meter. Så här: https://www.waze.com/sv/editor/?zoom=6& ... =249605336 . Det är så kort bit väg att namnet inte skrivs ut på kartan, men vägvisningen i appen blir korrekt i alla fall. Navigationen blir alltså "sväng höger mot Västerby". Resten av vägen får fortsätta vara namnlös.
Tycker ni att det här verkar vara ett vettigt sätt att lösa problemet på, eller försöker jag lösa ett problem som inte behöver lösas? Kom gärna med synpunker! Eller är det så att detta diskuterats tidigare och att man redan bestämt att vi inte ska göra så?
Jag är tacksam för kommentarer.
/ Kristofer
Re: Förslag: Bättre svänginformation på landsbygden