Post by Grepa
Ne, T-Rexovia nesměřují k tomu aby izolovali ostatní editory, ale snaží se najít cestu, aby nápady nová editorů, bylo možné vůbec nějak prosadit. Nápad vytvořit nějaký systém jak zavedené pravidla měnit přišel od editora s celkem krátkou registrací a Local Champs se tento podnět snaží uvést smysluplně do reality.

Možnost hlasovat pro všechny aktivní editory a vůbec vytvoření povinnost řešit návrh, který nevymyslel HQ, nebo Global Champs je úplně nová věc.

Na hlasování kohokoliv lze pohlížet ze dvou krajností a pokaždé se najde protiargument.

A/ Nebude hlasovat nikdo. Nikdo nový nebude žádné pravidla vymýšlet, nebo upravovat. Případně to bude fungovat, jako dosud. Nevím jestli by nocommentovi zrovna toto vyhovovalo. Fakt je, že si
možná do teď, ani neuvědomil, že by mu něco chybělo.

B/ Může hlasovat kdokoliv i ten co se dneska registroval. Na to se určitě ozve několik editorů s protiargumenty. Myslím si, že nějaké způsob duševního vlastnictví k jejich editům je opodstatněný. Za ty roky co mapy vytvořili a dále ji ve svém volném čase spravují. Věnují neuvěřitelné množství energie pro nováčky. Dělají mnohdy i práci, která není nijak obodována a nevadí jim to. Vím osobně, že každý se může stát v ČR Local Champs během několika měsíců, záleží jen na tom jak se tomu může a chce věnovat. Popravdě, týdně se objeví minimálně desítka nových editorů a jsou nadšení a chtějí si to kolem své obce hned všechno opravit a prohlašují jak je editování super a tak dál. No a po dvou, třech měsících nechají rozdělanou práci a zmizí. Občas něco zeditují a protože se nezajímají o změny v editoru tak dělají chyby, které po nich musí aktivní editoři opravovat :(. To je zkutečnost, realita.

C/ Nebo se stanoví rozumná hranice editorské dospělosti pro přístup k hlasování. Osobně jsem byl pro to stanovit jí aspoň minimálním počtem editů a ne dobou registrace (např. L2). Tak, aby vůbec měl hlasující editor představu o editacích. Nocommento nezlobte se na mně, ale i v té nejdemokratičtějším systému hlasují jen dospělí, na nějakou úroveň vyzrálí voliči a nikdo takovou zemi neobviňuje s diskriminace. A jak už jsem se zmínil výše, navržená úroveň je hodně nízká. IMHO je hlasování otevřené prakticky pro kohokoliv.
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message
Last edited by Grepa on Mon Dec 01, 2014 7:37 pm, edited 2 times in total.

Post by Grepa
Ještě jednu aktuální věc, bych chtěl podotknout. Týká se praktické aplikace bodu 2 "Hlasování je platné pokud se zúčastní aspoň 5 Local Champs".

Z výše zmíněného vyplývá, že toto hlasování, v této chvíli (již vyjádřilo více jak pět LCh) má platný závěr, ale konečný výsledek hlasování zatím není daný a může být jakýkoliv.

Z této informace vyplývá, že pokud teď, více platných voličů, některý z bodů návrh do 12.12.2014 18:00 odmítne, nebude tento bod platit a následně bude nutné naformulovat nový bod.

Tudíž kdo nesouhlasí, má možnost zpracovat TADY (v linku diskuze) protinávrh jakéhokoliv bodu s kterým nesouhlasí a následně v linku Hlasování napsat jednoduše nesouhlasím s tímto bodem a přidat odkaz na svůj návrh. A protože vlastně ještě neplatí žádné oficiální demokratické pravidla, může tak učiniti (možná naposledy) i L1 s čerstvou registrací a nulovými příspěvky :). Takže má teď L1/ZZ (zero zero) šanci svá práva prosadit a poté následně si je svou velkou a hlavně trvalou aktivitou udržet :).

Jen ještě pro jistou zmínit, že odmítání bodu bez konstruktivního protinávrhu obvykle nikam nevede a nesvědčí o snaze najít řešení, ale to jistě morálně dospělí editoři minimálně tuší ;) a jistě tak, ve snaze napomoci konstruktivní diskuzi, nějaký konkrétní protinávrh i připojí.
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message

Post by Grepa
bures wrote:Osobně jsem pro omezení dané úrovní editora bez omezení délkou pobytu na fóru. Třeba od L2.
Při přípravě pravidel padl návrh na rozlišení platných hlasů od L2+ minimálně dvakrát (s tím, že L1 je málo a už L3 moc). Jsem rád, že to TU v diskuzi zmiňuješ :). Myslím, že pokud by hranici L2+ podpořilo více editorů, mohl by zbytek Local Champs, kteří navrhovali L1(3/5) a L2+ se jim zdálo, jako veliké omezení, přehodnotit svůj názor a přiklonit se také k rozlišení L2+.

Úroveň L2+ (někdy narážím i na mimoně s L3) není tak vysoká a její dosažení předpokládá aspoň nějakou editorskou zkušenost a hlavně je jednodušší na kontrolu :).
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message

Post by hamilnes
4) Nutnou podmínkou účasti na hlasování je být aspoň 3 měsíce registrován na fóru a mít minimálně 5 příspěvků. Podmínka musí být splněna před zahájením hlasování.
Takéto pravidlo diskriminuje nováčikov. Prečo?
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 654
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
Myslím, že waze je spravovaná komunitou užívateľov bez rozdielu či sú prihlásený 3 hodiny alebo tri mesiace, inak to smrdí elitárstvom. Kto by chcel pri hlasovaní podvádzať, tak si viac účtov založí a nezabráni mu vtom ani trojmesačný limit. Akurát to odradí dobromyseľných nováčikov, ktorí sa budú cítiť zbytočne dištancovaní. Ak to má byť demokratické, tak čím menej obmedzení tým lepšie.
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 654
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
Jediné v čem nemám jasno je, jak poznáme, kdo je oprávněn hlasovat z hlediska příslušnosti k ČR.
Nijak, to nepoznáš.
Myslím, že práve takéto myslenie viedlo niekoho k tomu aby to parafrázoval že: "" Všetci sú si rovní, len niektorí sú si rovnejší". ;)
Neexistuje legálny dôvod na vylúčenie kohokoľvek z hlasovania v slobodnej komunite.
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 654
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
@pvo11
uvedomuješ si, že túto komunitu netvoria len editori, ale všetci užívatelia waze?
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 654
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
Ono stejně není moc needitorů, co pravidelně čtou fórum
No práve. Stanovovaním nezmyselných limitov ich určite nepribudne. Ani čitateľov, ani editorov.
Ak sa dobre pamätám posledné hlasovanie na fóre bolo o problémovej križovatke na D1 a hlasovali asi 11-ti. Ak to ešte zošktáš, potom to bude o čom?
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 654
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by komichal
Určitě by mohlo být jednou z možností povolit hlasování všem. Nicméně pak by bylo nutno zavést váhové podíly a to poměrně brutální a celý systém by to jen znepřehlednilo.
Napíšu svůj názor bez kudrlinek: pro řešení pravidel editace mapy má pro mě hlas člověka, který prací pro Waze tráví mnoho desítek hodin měsíčně, o několik řádů větší hodnotu než hlas člověka, který s Waze "jen" jezdí. Aktivní členové komunity často kvůli Waze a dalším členům komunity obětují kus soukromí, času pro rodinu... Chtít v případě zásadních otázek stejné hlasovací právo pro nováčky jako pro tyto dříče mi přijde tak trochu drzé.

Ať už se budeme držet floskule "neznalost neomlouvá" a nebo naopak "nevědomost hříchu nečiní", faktem zůstává, že poodhalení toho, jak pracují local champs, by mohlo patřičně ospravedlnit způsob, jakým jsou pravidla nastavena. To, jak dinosauři dokážou fungovat a co všechno vymysleli a spravují, by zaručeně otevřelo oči nejednomu nespokojenci. Na druhou stranu - informace o srazech se tu objevují často. Nevšiml jsem si, že by se hlásil kopec nováčků dychtivých po poznání.
komichal
Area Manager
Area Manager
Posts: 931
Has thanked: 323 times
Been thanked: 291 times
Send a message

Post by nocommenta
Dovolím si trochu zapolemizovať.

Waze používam pol roka, tu mám registráciu len tri mesiace, ale to skúmanie, ako a prečo veci fungujú a občasné čítanie fóra už prebiehalo pred tromi mesiacmi, ale vzhľadom k tomu, že sa mi to tu zdalo veľmi uzatvorené do seba, moja maličkosť na fóre absentovala...
nocommenta
Posts: 1792
Has thanked: 90 times
Been thanked: 336 times
Send a message
Last edited by nocommenta on Mon Dec 01, 2014 4:17 pm, edited 1 time in total.
https://s.waze.tools/s0300.pnghttps://s.waze.tools/c4s.pnghttps://www.waze.com/forum/images/ranks/MapRaider_Badge_63px.pnghttps://s.waze.tools/beta.png