Post Reply

Nazewnictwo dróg - wkładam kij w mrowisko

Post by alphatauri
Witam wszystkich

Wiem, że temat, który chcę poruszyć, był już po części opisany, można go znaleźć tu:
http://www.waze.com/wiki/index.php/Kate ... g_w_Polsce oraz
http://www.waze.com/wiki/index.php/Nazywanie_ulic

jednak dla mnie osobiście pewne kwestie nie są jasne, a widzę, że jest to różnie robione.
Chodzi mi o korzystanie z opcji Alt Street, czyli alternatywnych nazw.
Jeśli droga przechodzi przez miasto, chyba większość wpisuje: Nazwa Ulicy, a do alt street nr drogi. To dobrze, bo po to jest w końcu ta opcja. Tyle że będąc już w trasie, kiedy przejeżdżam przez daną miejscowość, a nie jest to miejscowość docelowa, to tak naprawdę nazwa ulicy mnie zupełnie nie obchodzi, ważne jest natomiast, czy nadal jestem na głównej drodze, więc wolałbym, żeby był wyświetlany numer tej drogi. Gdy jest on wpisany w Alt Street, to jest w kliencie niewidoczny.

Ktoś kiedyś zaproponował takie rozwiązanie, żeby wpisywać nazwę ulicy, a w nawiasie numer drogi, np. Krakowska (4). Według mnie taka opcja jest najlepsza, bo w kliencie wyświetli mi się właśnie taka informacja.

Szczerze mówiąc zrezygnowałbym z tej opcji alt street całkowicie, bo nawet wtedy, gdy zdarzy się, że jedna droga ma różne numery przez jakiś odcinek, to dla kierowcy o wiele ważniejsze jest, żeby widzieć, czy jest nadal na właściwej trasie, proponowałbym więc wpisywać w nazwie ulicy:

- Nr (Nr) np: 4 (73)

a z ulicą
- nazwa ulicy (nr) (nr) np: Sucharskiego (28) (75) - w kolejności rosnącej.

I tu, ze względu na możliwość powstawania dość długich złożeń, proponowałbym rezygnację z wszelkich przedrostków przed nazwą, bo inaczej otrzymalibyśmy: Al. mjr. Henryka Sucharskiego (28) (75) Wystarczy więc wtedy Sucharskiego (28) (75)

Niektórzy próbują wpisywać np 4 (E40) ks. Popiełuszki Jerzego, pomijam fakt, że niepoprawne i akurat ten przykład już poprawiłem na ks. Jerzego Popiełuszki, ale nr w nazwie powinien być na pewno na końcu, za nazwą ulicy, bo gdybyśmy mieli np. ulicę Pułku Baszta, a ktoś wpisze 4 Pułku Baszta, to zmieni zupełnie nazwę, więc koniecznie numer w nawiasie i na końcu, po nazwie ulicy.

Proponuję to przemyśleć (przedyskutować) i wprowadzić ewentualnie zmiany w zasadach nazewnictwa. Przyznam się, że od dłuższego czasu tak robię, ale jeśli zadecydujemy ostatecznie, że tak jest źle, to będę to u siebie poprawiał. Mam nadzieję, że Was przekonałem ;)
alphatauri
Posts: 45
Been thanked: 1 time

POSTER_ID:325716

1

Send a message

Post by alphatauri
Wpisałem to w kliencie, w moim mieście, Tarnowie, jest Krakowska 4 i jest Krakowska (4), Waze wyszukał bez problemu nr 4 na Krakowskiej, więc chyba nie będzie z tym problemu...
Co do nawiasów kwadratowych, nie mam specjalnych obiekcji, jedynie tyle, że trzeba by trochę pozmieniać, ale da się zrobić. Dzięki za wsparcie :)
alphatauri
Posts: 45
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by alphatauri
Z przecinkami mogłoby kolidować z numerami budynków, w grę wcchodzą tu raczej tylko nawiasy. Kwadratowe się faktycznie kojarzą lepiej z tablicami, ale wg mnie nie jest to aż tak istotne
alphatauri
Posts: 45
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by alphatauri
mousepl wrote: Nie jestem za tym (i tak mówi Wiki) aby pisać numery EU!
[...] Nazwy w aliasach można także dopisywać, nie zaszkodzą i mogą pomóc później jak Waze coś z tym zrobi (marzą mi się magiczne ruchome etykiety z numerem drogi).
Jestem jak najbardziej za wyrzuceniem nazw EU. Jeśli chodzi o sposoby nazywania dróg, możemy to przedyskutować, byłoby dobrze, żeby to jak najszybciej ktoś wrzucił na wiki do sekcji polskiej
http://www.waze.com/wiki/index.php/Nazywanie_ulic nie wiem, kto tym zarządza.

Dla mnie kwadratowe czy okrągłe nie robią różnicy, dostosuję się. Myślę, że ma to jedynie znaczenie estetyczne. Wpisywanie numerów bez nawiasów po przecinku może być mylące, więc raczej bym nawiasował :-)

OPCJA A
jeśli jest kilka numerów drogi bez nazwy ulicy:

(4) (73) czyli wszystkie drogi w nawiasach, jeśli jest więcej niż jeden nr dla danej drogi.
Jeśli jest tylko jeden numer, to oczywiście zostaje po staremu, czyli bez nawiasów.

Ulice z nazwami:
Skracamy nazwę (czyli wyrzucamy określenia typu mjr, ks oraz imię, zostawiamy tylko główny człon nazwy plus numer drogi, ewentualnie numery, jeśli jest kilka, wówczas koniecznie w kolejności rosnącej, można by ewentualnie pełną nazwę wpisywać w aliasie) i otrzymujemy:
Kościuszki (4) (73)

OPCJA B
jak wyżej, tyle że używamy nawiasów kwadratowych,

OPCJA C
Nawiasy okrągłe, ale zaczynamy od numeru drogi, potem nazwa skrócona
np:
(4) (74) Kościuszki

OPCJA D
Jak opcja C, tyle że nawiasy kwadratowe

Nie dawałbym żadnych przecinków między nawiasami, wystarczy po prostu spacja.
Poza tym opcja Kościuszki 4 (bez nawiasów) byłaby myląca, bo przypomina adres, więc jak by ktoś chciał na Kościuszki 4, to by wyszło Kościuszki 4, 4 ;)


Aliasy można rzeczywiście wpisywać, jeśli to nie robi problemów, może kiedyś się przyda.

Jeśli ktoś ma jakąś inną propozycję, niech się wypowie, spróbujemy uruchomić ankietę, z tym, że w takim sondażu nie da się włożyć za dużo pytań, więc zostałbym ostatecznie przy 3-4 opcjach, jeśli się da. Byłoby dobrze rozwiązać ten problem jak najszybciej, żeby nie trzeba było poprawiać nowododawanych.
alphatauri
Posts: 45
Been thanked: 1 time
Send a message

Post by baranica
Hello Everybody!
New beta version for you to check out:
http://tiny.cc/2399116

New & Improved:
Road shields –Road number (101, 405 etc) appears on the map

Wygląda że powinniśmy używać nawiasów z tego co rozumiem?
baranica
Area Manager
Area Manager
Posts: 132
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times
Send a message

Post by baranica
Zainstalowałem i dzisiaj jechałem - niestety nie widać tego u nas przy formacie samej liczby.
Zmieniłem na nawiasy w kilku miejscach na próbę - zobaczę jak to będzie po update live map.
baranica
Area Manager
Area Manager
Posts: 132
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times
Send a message

Post by mousepl
Pisałem lub nie we wcześniejszych wątkach:
"Zróbmy sondę jak to zapisywać"
BEZ NAZW EUROPEJSKICH!
Propozycje:
- nazwa_ulicy, nr_drogi, nr_drogi_2 - Kowalskiego, 11, 12 (sprawdzanie przy wyszukiwaniu: 15 Kowalskiego, 11, 12)
-nazwa_ulicy, [nr_drogi], [nr_drogi_2] - Kowalskiego, [11], [12]
-nazwa_ulicy [nr_drogi] [nr_drogi_2] - Kowalskiego [11] [12]
-nazwa_ulicy, (nr_drogi), (nr_drogi_2) - Kowalskiego, (11), (12)
-nazwa_ulicy (nr_drogi) (nr_drogi_2) - Kowalskiego (11) (12)
Spotkałem się też z zapisem (poza terenem zabudowanym):
-nr_drogi/nr_drogiEU - 12/E12
Nie jestem za tym (i tak mówi Wiki) aby pisać numery EU!
Osobiście jestem za pierwszym zapisem. Nazwy w aliasach można także dopisywać, nie zaszkodzą i mogą pomóc później jak Waze coś z tym zrobi (marzą mi się magiczne ruchome etykiety z numerem drogi).
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times
Send a message

Post by mousepl
1. Szkoda, że tylko na Androida jest ta wersja...
2. Drogi piszemy w formacje Nazwa_ulicy XX, gdzie XX to nr drogi - przynajmniej z tego postu tak wynika: http://www.waze.com/forum/viewtopic.php ... 387#p84828
Wychodzi na to, że numer drogi po nazwie bez myślnika, nawiasów i przecinka pojawi się jako tarcza. Ciekawe co będzie z dwoma numerami drogi...
Jak ktoś przetestuje to niech da znać jak to działa.
mousepl
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 3166
Has thanked: 1 time
Been thanked: 676 times
Send a message

Post by noobek
Witam i ja wszystkich.

Jestem za:
faktycznie może być to przydatna informacja, także po kraju ganiam po numerach dróg.
Dodałbym, co by może numery wkładać w nawiasy kwadratowe, trochę to lepiej powinno wyglądać.
Chopina [75], bardziej przypominałoby tabliczkę :)

Zastanawiam się:
czy takie nazewnictwo nie wprowadzi problemów przy wyszukiwaniu dróg, łącznie z numeracją.
Szukając faktycznie Chopina 75, co zostanie wybrane?
noobek
Posts: 691
Has thanked: 64 times
Been thanked: 139 times
Send a message
CM-Polska
Strona Startowa Polskiej Społeczności Waze
http://www.waze.com.pl

Post by noobek
Z tymi nawiasami to może niech się inni także wypowiedzą.
W Wawie większość numerów dróg jest wprowadzonych po przecinku, np:
Aleja Krakowska, 7, E77
W sumie fajnie by było jakby udało się ustalić standard ogólnopolski.
noobek
Posts: 691
Has thanked: 64 times
Been thanked: 139 times
Send a message
CM-Polska
Strona Startowa Polskiej Społeczności Waze
http://www.waze.com.pl