Post by spookyx
Singura revizuire a condițiilor de raportare a gropilor se va face doar în sensul întăririi restricțiilor.

Sunt deja mulți berbeci care raportează crăpături ca fiind gropi periculoase și pe care îi scot din lista de utilizatori de încredere, sau alte cazuri gen treceri cale ferată sau tramvai...

Oricum, nimeni nu pune pe nimeni să măsoare groapa, dar utilizatorul trebuie să facă o analiză vizuală. În definitiv dacă nu ești atent la drum îți rupi mașina și într-o groapă mult mai mică.

Totuși rolul și scopul acestui sistem este de a avea gropi periculoase... deci cele care constituie UN PERICOL. Dacă ești chior și nu te uiți pe unde mergi, iei toate gropile de pe drum, ale mici. Dar cele periculoase trebuiesc raportate ca să știi să încetinești și eventual chiar să fii pregătit să schimbi banda de circulație dacă nu ai încotro.

Dacă ei vor să raporteze gropi de 5 cm adâncime, problema lor, DAR NU CA UTILIZATOR DE ÎNCREDERE, dar să știți că eu blochez și utilizatorii care raportează decopertarea drumului ca fiind groapă. Avem prea mulți bizoni.

Standardul pentru e o groapă este de minim 30 de centimetru diametru și să fie pe partea carosabilă și pe direcția roților.

Iarăși, am scos din listă utilizatori care raportau o groapă în afara carosabilului, lângă bordură/acostament sau lângă linia de tramvai dincolo de linia continuă de gabarit ce delimitează banda de circulați. Hai, dă-o-n... ****.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
iancau-cristian wrote:Salutare!
Din cate stiu (sper sa nu ma insel) toata treaba a fost facuta de spookyx prin intermediul unui bot, iar mai nou Waze a inceput sa opreasca o gramada de astfel de boti din motive de securitate.
Poate fi insa o simpla coincidenta.
Have fun :)
Botul e defapt un Feed pus la dispoziția comunității de către cei de la Waze. Nu avem boți ilegali.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Da, a fost o problemă legată de schimbarea platformei pe care rulează scriptul, practic am trecut de pe PHP 5 la PHP 7 și noua versiune nu avea configurată zona de fus orar, astfel că rapoartele aveau ora raportării cu 3 ore în viitor și, la verificarea vechii raportului, mai tot timpul valoarea era negativă și astfel raportul nu îndeplinea una din condiții ca raportul să aibă o vechime minimă și se considera că a fost înlăturat de pe hartă prematur. Acum totul ar trebui să fie ok.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by twist3r
Sunt de acord cu MindToAsk. Exista treceri la nivel cu calea ferata sau in Timisoara si cu liniile de tramvai care daca nu le cunosti si mergi cu viteza legala, iti rupi masina in doua.
twist3r
Map Raider
Map Raider
Posts: 732
Has thanked: 59 times
Been thanked: 124 times
Send a message

Post by VreauBicicleta
Salutare. M-am înscris ca utilizator de încredere ca să pot semnaliza permanent gropi periculoase în Brăila și nu primesc nicio confirmare. User vreaubicicleta.

Am completat formularul de 3 ori în ultimele două luni pentru că am crezut că nu s-a transmis în primele două dăți dar văd că și a 3-a oară e ignorată cererea...
VreauBicicleta
Posts: 26
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by VreauBicicleta
Ok, eu am deja stabilite craterele care sunt tot timpul repostate de useri.
Bănuiesc că sunt singurul din zonă care am aplicat pentru user de încredere pentru că până acum (în ultimile 3-4 luni) n-am văzut gropi marcate de către WazeBot prin Brăila.
VreauBicicleta
Posts: 26
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by VreauBicicleta
Salut. Sunt două lucrări pe care le-am semnalizat permanent dar între timp s-au terminat (nu mai există indicatoare și traficul s-a reluat pe ambele sensuri). Cum fac să dispară? Am trecut de zile bune comentariu "Aici s-au terminat lucrările. Se poate șterge" dar degeaba.

Pentru utilizatorii de încredere, există vreo comandă care se poate da în comentarii și care să anuleze lucrarea/groapă?

Cele 2 lucrări care trebuie șterse sunt în Brăila, pe Calea Călărașilor, între bd. Independenței și bd. Alexandru Ioan Cuza.

Mulțumesc
VreauBicicleta
Posts: 26
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message