Post Reply

Križovatky, odbočenia, rampy a pod.

Post by
Dávam návrh na otvorenie novej témy, kde by sme si dohodli všetky náležitosti čo sa týkajú križovatiek a nachádzali by sa na jednom mieste. Záver by sme nakoniec mohli dať aj do SK wikipédie.

- kedy križovatku kresliť zjednodušene a kedy zobrať významné a kedy všetky jazdné smery
- aké dlhé zobrazovať odbočenia - nakratšie postačujúce na orientáciu vodiča, minimálne ako sú dlhé plné čiary, maximálne ako vzniká odbočovací pruh, niečo medzi tým
- ako ďaleko od cesty zakreslovať odbočenia - rovnobežne (ak sa dá odhadnúť vzdialenosť podľa z leteckých snímok), uhlopriečkovo od junction po významné miesto odbočenia, v zákryte priamych ciest (ak treba aj level -1 aby boli skutočne pod)
- detto pre pribočenia, kde je to skôr kozmetický problém ako navigačný, ale vyskytujú sa križovatky kde tento juction aktivujú hlášky, ktoré skôr neboli vhodné/možné prehrať
- ako správne smerovať odbočovacie šípky -> navigačné hlášky
- aké typy čiar používať pre odbočenia - asi najčastejšie Streets, nie však Ramps ak sa nejedná o Freeways
- aké názvy používať pre odbočovacie pruhy - No street, ALT+160, podľa nasledujúceho segmentu za križovatkou
- aké názvy používať pre pripájacie pruhy
- či v prípade krížení segmentov robiť alebo nerobiť nadbytočné juctions
- či v prípade krížení segmentov rozkladať segmenty do Levelov
- kedy a ako tvoriť zalomenia v mieste odbočenia/rozdelenia/zlučenia, pribočenia segmentov

Špeciálnou kategóriou by mohli byť diaľničné Ramps, ktoré nie je vhodné zakresľovať zjednodušenie (napr. kratšie ako sú v skutočnosti). Pravdepodobne budú mať iné preferencie pre ich označovanie - namiesto mien používať zdialený a bližší cieľ, alebo názov križovatky, prípadne aj kilometrovník.
- Ramps segmenty by mali byť použité asi až od miesta kde cesta už vedie jedine na Freeways
- Ramps/Exit segmenty by mali končiť asi kde sa pripájajú na okolitú cestnú sieť
- Ramps by mohli niesť názov nasledujúcej diaľnice/čísla cesty a vzdialeného a bližšieho cieľu, v prípade mestských križovatiek ak nie je cieľ iné mesto tak použiť názov lokality kde exist smeruje

Ďalšou špeciálnou kategóriou sú U-turn čo žiaľ waze nepovažuje za špeciálny prvok ako kruháče :(

Verím, že toto by mohlo odstrániť problém príde prvý niečo nakreslí, druhý dokreslí, tretí upraví, štvrtý upraví inak, piaty vráti na tretie, šiesty zmení niečo iné, siedmy všetko sfúkne :)

POSTER_ID:3194073

1

Send a message

Post by foxitrot
vlado_s wrote:Kde všade by sme mali používať rampy?
Mali by sa pouzivat pri mimourovnovych prepojeniach ciest a pri najazdoch na a vyjazdoch z "rychlostnych" ciest (typicky priklad - 2+2 pruhy, stredove a bocne zvodidla, ziadne kolme krizovatky, semafory, prechody pre chodcov).
Samozrejme mame urcite v mapach hromady pripadov, ked je to inak (rampa pouzita, ked by nemusela byt a nepuzita, ked by mala byt). Napr. vo Wiki http://www.waze.com/wiki/index.php/At-G ... Exceptions
Skus k tym cislam segmentov pridat aj GPS poziciu ;-) neviem to najst.

Ale vo vseobecnosti - tie tri typy boli nejako priradene nasim kategoriam ciest I., II. a III. triedy, nic to nevravi o rychlostnom a sirkovom a vyskovom a bezpecnostnom profile konkretneho useku cesty (a odbocenia z/na neho) - myslim ze prave tieto vlastnosti by mali opravnovat alebo vylucovat pouzitie rampy.

[edit] zdoraznenie podciarknutim
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
Last edited by foxitrot on Wed Mar 14, 2012 11:37 am, edited 1 time in total.
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
vlado_s wrote:Kde všade by sme mali používať rampy?
My ich používame aj pri Major Highway, Minor Highway a Primary Street.

EDIT: Opravil som linky.
Vdaka za opravu liniek.
Netvrdim, ze mam pravdu, ale pouzitie ramp vo vsetkych troch pripadoch zodpoveda mojmu presvedceniu :) na ich spravne umiestnenie (s tym, ze ja som spachal len tie okolo Noveho mosta :D ostatne existovali uz davno predtym). Myslim, ze podobne je to formulovane aj v anglickej sekcii Waze Wiki.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
vlado_s wrote:Ak majú mať mimoúrovňové križovatky rampy pre odbočovacie smery, tak by sme to mohli zmeniť ... a to nielen v BA.
Piaty priklad (D2 -> Viedenska + Luky) tiez nie - to je uz obycajna urovnova odbocka z jednoduchej vyjazdovej rampy.
Ale:
Treti priklad (Panonska x Rusovska) by asi mal byt s rampami, mozno +1 segment v oboch smeroch.

Stvrty priklad (D2 x D4 pri Jarovciach) by urcite mal byt s rampami - to je typicka datelinkova (hoci zatial neuplna) mimourovnova krizovatka dvoch dialnic. Hned aj menim, shalafi - mozes to nasledne zamknut na (3). Pikoska: myslel som, ze sa mi to len zda, ale najazd D2 (H) -> D4 (A) nebol pripojeny na D2, uz od Fri Jan 07 2011 (grafik) :)

[edit]Dialnicna krizovatka sa vraj vola "Bratislava-Jarovce" (alebo len "Jarovce"?), je na kilometri "2" (D4) a "71) (D2) (a vraj sa nase Exity cisluju podla kilometra, na ktorom sa nachadzaju) ale neviem, ako tie Exity pomenovat.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
Last edited by foxitrot on Thu Mar 15, 2012 10:28 am, edited 1 time in total.
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
oolcoo wrote: akurat som prisiel na zaujimavy poznatok, robi to len mne alebo aj vam? ked kliknete na tento permalink https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... s=60276922 tak aj vy mate to nezmyselne odbocenie doprava zelene? lebo ja ano, ale ked urobim permalink zo segmentu tak je zrazu cervene
priladam video ako to je u mna
shalafi wrote:ja ho mam zelene stale a ide ma slak trafit >_< nejaky sikovnik ho musel povolit, alebo to bol sam pan Waze ..
Tiez na to pozeram ako puk :o ved uz pred par hodinami som to zmenil z cervenej na zelenu :?

Tak som spravil 10 x refresh toho permalinku, sipke preskakovalo medzi zelenou a cervenou - pan Waze tam ma nejaky nestabilny bit na disku v databaze???

Pri Kutlikovej bola analogicka sipka tiez zelena, ale po jednej zmene na cervenu uz drzala stabilne farbu.
shalafi wrote:.. a teraz som na pochybach, ci mam odtial tu krizovatku dat prec alebo co .. pretoze z Dolnozemskej je tam odpodstatnena aj ta 5 sekundova penalizacia, kedze tam treba dat prednost a skoro vzdy aj je komu ..
Shalafi, presne z toho dovodu by som tu (podla mna velmi nebezpecnu, hoci sa to na prvy pohlad nezda) krizovatku odporucal nechat, pri Bosakovej aj Kutlikovej. Presne z toho dovodu by som osobne robil krizovatky aj na zeleznicnych priecestiach (teda vlastne aj robim) a ak ma mat sprosty junction uprostred rovinky bez akejkolvek odbocky 5 s penalizaciu (kedy!! to raz uz odstrania?), tak krizovatke s zeleznicou by som dal aj 10 sekund.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
oolcoo wrote:
foxitrot wrote: Tiez na to pozeram ako puk :o ved uz pred par hodinami som to zmenil z cervenej na zelenu :?
predpokladam, ze si chcel napisat zo zelenej na cervenu
:oops: jasne!
oolcoo wrote:
shalafi wrote:
foxitrot wrote: Hned aj menim, shalafi - mozes to nasledne zamknut na (3).
Zamknute [:
mam zaujimavy bug, som lvl (2) a mozem odomykat veci zamknute na lvl (3) :)
A nie si tam takou cistou nahodou AM? http://world.waze.com/cartouche_old/?zo ... FFFFFFTTTT
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
vlado_s wrote:
foxitrot wrote:[edit]Dialnicna krizovatka sa vraj vola "Bratislava-Jarovce" (alebo len "Jarovce"?), je na kilometri "2" (D4) a "71) (D2) (a vraj sa nase Exity cisluju podla kilometra, na ktorom sa nachadzaju) ale neviem, ako tie Exity pomenovat.
Tieto segmenty https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... 1,61732454 by som zmenil na Ramps alebo Freeways. Tieto segmenty https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... 0,61732757 sú podľa mňa Ramps a tento https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... s=61732727 Primary stret (aj keď v skutočnosti je to 1/2 D4).
Križovatka sa volá Jarovce. Máš pravdu už aj u nás sa exity nejaký čas označujú podľa kilometra.
Rozhodol som sa silno zamiesat kartami: :mrgreen: horizontalnu vetvu som upgradoval na oficialny dialnicny privadzac PD2 (ktory sa v (ne)dalekej buducnosti stane D4-kou, ale zatial je to smerom na Jarovce asi rovnako nezmyselnou "dialnicou" ako D4-ka od Stupavy smerom na VolksWagen) a vsetky "nepodstatne" vnutorne konstrukcie zmenil na rampy.

Uz len vymysliet vhodne pomenovanie vsetkych najazdov a vyjazdov, podla vzoru D1 x D2 vedla Lafranconi+Einsteinovej.

Ozaj, co nazvy dialnicnych krizovatiek? U nas sa take zatial nerobi, ale minimalne z Nemecka viem, ze su dosledne oznacovane a pouzivane pri navigacii a oznacovani smerov. Niektore zahranicne datelinkove krizovatky som na waze mapach videl podlozene velkym landmarkon s nazvom krizovatky - budeme aj my take nieco, ci nie?
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
vlado_s wrote:Tu https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... =101651997 by sa zišlo na začiatku zalomiť segment -> hláška odbočte vpravo.
Bolo by dobre. Zalomil som ho, aj v opacnom smere.
vlado_s wrote:Možno by sa tu https://world.waze.com/editor/?zoom=6&l ... 7,79331206 zišlo jeden segment v ich spojení zalomiť, aby smerom k D4 hlásilo držte sa vpravo.
Je to uprostred tak plynulej zakruty, ze neviem...
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
vlado_s wrote:
foxitrot wrote:Rozhodol som sa silno zamiesat kartami: :mrgreen: horizontalnu vetvu som upgradoval na oficialny dialnicny privadzac PD2 (ktory sa v (ne)dalekej buducnosti stane D4-kou...
Nie som si istý či to bola správna cesta. Pre neznalých to bude dosť zavádzajúce a ani cesta nie je označená ako D či R/C.
Nie je, je oznacena ako PD.
vlado_s wrote:Napr. aj R6 je dnes zatiaľ iba privádzač do Púchova a nie je Freeways.
Nie je to privadzac. Prvy usek (Beluša-Dolné Kočkovce), s limitom 100 km/h, "je označený ako rýchlostná cesta a je aj spoplatnený". A RC oznacujeme ako Freeway. Druhy usek (Dolné Kočkovce-Púchov) obsahuje "dočasné úrovňové križovania, preto nie je označený ako rýchlostná cesta a nie je ani spoplatnený, v budúcnosti budú tieto križovania odstránené a cesta bude prekategorizovaná z I/49A na R6".
Takze vdaka za upozornenie, na mnohych miestach tam bola Waze mapa dva roky stara, aktualizoval som tam kategorizaciu niektorych ciest (vratane R6).
vlado_s wrote:Tento segment https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... s=61732694 je vhodné ponechať ako Ramps.
Ak aj, tak urcite spolu s tym nasledujucim, ale asi by mali byt v zhode s opacnym smerom (ale ani nemusi).

Zda sa, ze sa tade pohybujes. Ake znacky su osadene na tomto useku https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... ,151619723 v smere od Jaroviec po dialnicnu krizovatku? V opacnom smere od Rakuska na Jarovce je tam Exit a potom 80-ka? Kedy je tam znacka konca dialnice?
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
vlado_s wrote:
foxitrot wrote:Je to uprostred tak plynulej zakruty, ze neviem...
Je, ale v noci je to trochu mätúce, keď vidíš v diaľke https://world.waze.com/editor/?zoom=5&l ... s=79331240 autá.
:? To je myslim dost bezny jav, ked idu oproti tebe???
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).

Post by foxitrot
vlado_s wrote:
foxitrot wrote:
vlado_s wrote: Nie som si istý či to bola správna cesta. Pre neznalých to bude dosť zavádzajúce a ani cesta nie je označená ako D či R/C.
Nie je, je oznacena ako PD.
Myslel som to z pohľadu farby cesty...
Tak si ti neznali budu musiet zvyknut na to, ze aj dialnicne privadzace by sa mali znacit modrou (ked uz si nastavili farebnost "Editori map").
vlado_s wrote:
foxitrot wrote:
vlado_s wrote:Napr. aj R6 je dnes zatiaľ iba privádzač do Púchova a nie je Freeways.
Nie je to privadzac. [...] Takze vdaka za upozornenie, na mnohych miestach tam bola Waze mapa dva roky stara, aktualizoval som tam kategorizaciu niektorych ciest (vratane R6).
Myslel som: (vo waze) nie je Freeways. Opravil si to správne.
Teraz chapem.
vlado_s wrote:
foxitrot wrote:
vlado_s wrote:Tento segment https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... s=61732694 je vhodné ponechať ako Ramps.
Ak aj, tak urcite spolu s tym nasledujucim, ale asi by mali byt v zhode s opacnym smerom (ale ani nemusi).

Zda sa, ze sa tade pohybujes. Ake znacky su osadene na tomto useku https://world.waze.com/editor/?zoom=4&l ... ,151619723 v smere od Jaroviec po dialnicnu krizovatku? V opacnom smere od Rakuska na Jarovce je tam Exit a potom 80-ka? Kedy je tam znacka konca dialnice?
Môžu byť oba zhodne ako Ramps.
Ako na bežnej ceste s navigáciou na D2 a D4, preto Primary Street tam bolo správne (a ešte zopár rokov bude).
Nie, nebolo, nemoze to byt PrimaryStreet. Dnes som tade siel - znacka dialnice je osadena uz v strede prveho useku medzi Jarovcami a diajnicnou krizovatkou. Takze cely usek od dialnicnej krizovatky az po suvislu D4-ku smerok k hraniciam je v kategorii dialnice - tam PrimaryStreet nema co hladat. Cize volitelne alternativy su modra, alebo zelena.
foxitrot
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 7263
Has thanked: 1282 times
Been thanked: 649 times
Send a message
...with the good old crashing :roll: Symbian 2.1.99.114 (on N-E52), while
trying to get used to the good new asocial Android 4.xx.0.yyy (on OP-X March-me-Low).