Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!

Post Reply

Odbočovací pruh - Sjeďte vpravo / Zůstaňte vpravo

Post by Grepa
URko na Českobratrské v Ostravě reklamovalo (asi) dvojí hlášku na odbočení do odbočky k bývalému hobbymarketu (Janáčkova) kdy bylo původně špatné trojúhelníkové napojení s pokyny "Sjeďte vpravo" a a pak pokyn "Odbočte vpravo". V protisměru do ul.Beno Blachuta bylo nastavení stejné (trojúhelník).

Podle mého názoru by se neměla při opravě situace komplikovat a měla by oprava skončit na obou stranách jednoduchým Téčkem a hláškou "OVP". IMHO simulace odbočovacího pruhu je zbytečná, pro jednoúrovňovou křižovatky nevhodná. Argument pro instalaci hlášky SVP, že odbočovací pruh je 160m dlouhý nemá s řešením nic společného. Vím, že instalace křižovatky a hlášek je i o nějakém citu pro konkrétní dopravní řešení, ale tu mi to přijde nájezd na odbočovací pruh úplně zbytečný a jako precedens i nevhodný.

Otázka zní: Instalovat, nebo neinstalovat v takových případech hlášku "SVP" včetně odbočovacího pruhu, který začíná daleko ještě před posledním místem odbočení / plnou čárou?
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times

POSTER_ID:16885955

1

Send a message
Attachments

bebebrumik
Area Manager
Area Manager
Posts: 1014
Has thanked: 140 times
Been thanked: 192 times
Send a message
Editor L5

Post by bures
Pouze OVP. Pruhy přece neřešíme, o chystaném odbočení navigace řekne dopředu.
bures
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 993
Has thanked: 288 times
Been thanked: 345 times
Send a message

Post by bures
GinBook wrote:Celé to skončí tak, že pokud toto povolime, bude to impulz dělat odbocovaci pruhy všude. Nebylo to už tady?
Už z toho principu se mi to nelíbí.
Nakonec z toho vznikne pěkný bor...
Wiki říká, že by se takový samostatný "pruh" měl kreslit v případě, když je tento fyzicky oddělen od stávající komunikace (toho bychom se měli držet ve většině případů).

K tomu ale přidává i další případy (hodně dlouhé pruhy, hustá doprava, častá UR). Pokud je to možné, tak toto nedělat. Tolik EN Wiki.

Stále platí, čím jednodušší křižovatka bude nakreslena, tím lépe. Proto bych se tomu vyhýbal jak čert kříži.
bures
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 993
Has thanked: 288 times
Been thanked: 345 times
Send a message

Post by bures
Stojím si za tím, co už jsem zde napsal o pár příspěvků zpět.
bures wrote:Wiki říká, že by se takový samostatný "pruh" měl kreslit v případě, když je tento fyzicky oddělen od stávající komunikace (toho bychom se měli držet ve většině případů).

K tomu ale přidává i další případy (hodně dlouhé pruhy, hustá doprava, častá UR). Pokud je to možné, tak toto nedělat. Tolik EN Wiki.

Stále platí, čím jednodušší křižovatka bude nakreslena, tím lépe. Proto bych se tomu vyhýbal jak čert kříži.
Jsou ale hraniční případy, kdy váhám. Např.:
  • Odbočovací pruh končí v přímém směru ostrůvkem a je možné jet dál jen doprava.
  • Samostatný odbočovací pruh, který je vykousnutý směrem ven ze silnice (rozšiřuje ji, je zakázáno pokračovat rovně).
Je mnoho nejednoznačných situací. Přesto tam, kde to jde bych se přikláněl k OVP.
bures
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 993
Has thanked: 288 times
Been thanked: 345 times
Send a message

Post by bures
Někteří lidé jsou velmi citliví na hlášky. Mně stačí slyšet vlevo/vpravo a odbočte/zůstaňte už tolik neřeším. Moc mi nevadí ani informace zůstaňte pro přímý směr (je lepší se včas zařadit do správného pruhu, než strhnout volant).
bures
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 993
Has thanked: 288 times
Been thanked: 345 times
Send a message

Post by GinBook
V tomto případě převládá můj pocit udělat "T" a OVP
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by GinBook
Celé to skončí tak, že pokud toto povolime, bude to impulz dělat odbocovaci pruhy všude. Nebylo to už tady?
Už z toho principu se mi to nelíbí.
Nakonec z toho vznikne pěkný bor...

Těchto situaci je hromada a pravidla "možná napsaná" říkají "T"
800m říká dopředu hlášku. Je tu obrovský prostor se do toho pruhu zařadit. Za mne to není odbočovací pruh v této situaci a co vidím na Street.

Tady se neřeší křižovatka, tady se řeší pravidla. A blížíme se k tomu že místo stejné věci v mapě bude dlouhodobě rozvrtaná republika a každý si to vyloží jinak, bo posvojem.

Vy u toho sedíte málo?!
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6810
Has thanked: 593 times
Been thanked: 1575 times
Send a message

Post by Grepa
vitj wrote:Já ti nevím, skoro bych to nechal tak jak je to ted.
OK a dá se říci i proč? IMHO v tom odbočovací pruh není žádný intenzivní provoz. Prakticky se dá do odbočky odbočit kdykoliv. Není potřeba najíždět dopředu. Spíš bývá obrácený problém, vrátit se zpátky pro jízdu rovně, kde se kolony skutečně vytvářejí.

Až připojí připravenou rampu na druhé straně mostu, bude asi požadavek právě na obrácenou hlášku. Ale to je asi daleká budoucnost.

Edit: Takových průjezdných a připojovacích pruhů je poměrně hodně. Nastavení časovaní hlášky je taky mimo zavedené zvyklosti.
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message

Post by Grepa
No popravdě, tak těsný průběh jsem nečekal. Prakticky je to 4 / 4, vezmu-li rampu jako alternativu.
Máme ti zatím tyto řešení:

1/ OVL => výhody: jednoduché, jednoznačné a přehledné. Není problém s výkladem => odbočení má 90°/ Nevýhody: ? nevím nenapadají mne.

2/ SVL => (podle mne) výhody: => hláška zdánlivě přihází o něco dříve / nevýhody: méně jednoznační nemám spojeno sjetí s odbočené do pravého úhlu.

3/ Rampa => zoom je jistě dobrá věc => proč zoomovat jen tuto křižovatku a proč nedat odbočovací pruh, nebo rampu třeba sem Českobratrskou x Sokolská třída kde je ten nájezd ještě delší.

IMHO jen v Ostravě najdu desítky křižovatek kde může takový pruh dokreslit. A když začneme zadávat pravé, tak proč ne levé? Potřebujeme do jednoduchého odbočení nacpat segment? Osobně jsem pro detailnější mapy, ale ty segmenty v křižovatce stejně nejsou prakticky vidět. Ještě tak kdyby byl tento pruh oddělený travnatým ostrůvkem, ale i tam si myslím, že se to snažíme brzdit, na rozumnou mez.

Zatím nepadl jediný argument nebo vysvětlení, proč a v čem je tu v tomto místě odbočovací pruh dobrý. Teda kromě toho, že jsem zaslechl, že protože je 160 metrů dlouhý. Já podotýkám, že není průběžný.
Grepa
Area Manager
Area Manager
Posts: 1832
Has thanked: 304 times
Been thanked: 435 times
Send a message