Post Reply

Vodné nádrže, priehrady

Post by
V poslednom čase sa v mape čoraz častejšie stretávam s nejednotným označovaním umelo vytvorených vodných plôch (máme tu napr. celoslovné pomenovania vodná nádrž, Vodná nádrž, ale tiež skratky VN a v. n.). Začal som pátrať a nedopátral som sa k ničomu ;-) Máme síce definované označovanie rybárskych revírov v popise takýchto landmarkov, v prípade názvov nám však chýba jasná a zreteľná definícia. Bolo by dobré dohodnúť sa a zaviesť aj v prípade vodných nádrží nejaké jednotné označovanie, ako to máme napríklad v prípade parkovísk, autobusových či železničných staníc a pod.

Väčšina externých mapových podkladov u nás používa označovanie "Vodná nádrž" alebo "v. n.", prípadne u českých kolegov tiež "vod. n.". Na jednu stranu je nezmysel označovať malé lokálne vodné nádrže celoslovným pomenovaním (názov takejto vodnej plochy bude v klientovi s vysokou pravdepodobnosťou vo väčšine prípadov aj 2x väčší ako samotná vodná plocha), na druhú stranu zase väčšie vodné plochy (Bešeňová, Kráľová a pod.) takéto názvy bez problémov znesú, dokonca sa im hodia, vytvárajú akýsi ucelenejší dojem a evokujú tak ich veľkosť a významnosť.

Stručne by som to teda zhrnul do nasledovných otázok:
1. Definovať označovanie vodných nádrží podľa ich veľkosti a významu na väčšie s celoslovným označením "Vodná nádrž" a menšie s označením v skrátenej forme, napr. "v. n." ?
2. Ako označovať skrátenú formu (VN, v.n., v. n. alebo vod. n.)?

Rozmýšlal som tiež, či používať alebo nepoužívať označovanie aj v prípade vodných nádrží, ktoré nenesú pomenovanie po existujúcej obci, resp. oblasti a pod. V prípade totožných názvov je to podobne ako u vodných tokov kvôli rozlišovaniu jasné (obec Nitrianske Rudno - v. n. Nitrianske Rudno). Vodných nádrží s odlišným názvom však máme na SK len skutočné minimum, spočítateľné pravdepodobne aj na prstoch jednej ruky (Liptovská Mara, Čierny Váh..) a naviac ide o dosť významný orientačný prvok, takže toto som po krátkej úvahe vyhodnotil ako bezpredmetné -> označovať treba logicky každú vodnú nádrž.

POSTER_ID:17163728

1

Send a message

Post by bures
Pali65 wrote:Takto som to robil aj ja, dúfal som, že sa dajú nejako "zlepiť", no škoda – je to pracné.
Párkrát jsem na skriptovém fóru nahodil udičku, jestli by někdo neudělal skript, ale nic.
bures
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 993
Has thanked: 288 times
Been thanked: 345 times
Send a message

Post by EfendiM9
Plný súhlas s Palim.
VN mi okamžite evokuje vysoké napätie.
Som za zaužívanú skratku "v.n.".
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Niet o čom. Som za 1 (plný názov).

Osobne by som dal všade "Vodná nádrž" a nemiešal to s vodným dielom, priehradou, vodárenskou nádržou a pod.
Aj keď "Vodná nádrž Oravská priehrada" ...
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Tu bude asi záležať na veľkosti displeja.
Mne vojde do riadku 33 znakov (viď. screenshot).
Vodnú nádrž by sme mali najviac zrejme na 29 znakov ("Vodná nádrž Zemplínska šírava").
Screenshot_HO.jpg
(43.23 KiB) Downloaded 316 times
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Ešte ma napadá otázka či zadefinovať oficiálny zoznam vodných nádrží?
Neviem nájasť niečo, čo by sa tvárilo oficiálne, takže akurát wiki:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_vo ... _Slovensku

Názov Vodná nádrž môžu mať len vodné diela z daného zoznamu alebo čokoľvek, čo editor uzná za vhodné?
Ako pomenovať rybník, štrkovisko a inú vodnú plochu, kde názov mnohokrát nie je daný?

Osobne mám problém odlíšiť štrkovisko od rybníka, keďže niektoré štrkoviská sa časom menia na rybníky ...
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Wiki som dal ako príklad. Vodných nádrží je niekoľko stovák, takže určite to nie je kompletný zoznam.
Mapové podklady na cykloserveri sú chránené copyrightom a teda ich nemôžme použiť.
Ak nie je jasné pravidlo o pomenovávaní, tak je to problém.
Každý má iný názor ...
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by EfendiM9
Yombie wrote: Naviac, čo sa týka riek, tak máme vo wiki jasne definované nasledovné:
Ak sa meno rieky zhoduje s názvom mesta alebo obce, doplňte slovo rieka pred jej názov.
Toto pravidlo by jednoznačne malo platiť aj pri vodných nádržiach, vodných dielach a pod.
btw. Fakt netuším kto kedy toto pravidlo dohodol ...
EfendiM9
Posts: 1640
Answers: 1
Has thanked: 215 times
Been thanked: 313 times
Send a message
SK Country Coordinator, Local Champ, Waze Beta Tester

Post by hamilnes
Ja by som bol tiež za skratku VN pre vodné nádrže. Dlhé pomenovania sú na mape ťažko čitateľné.

Tie pravidlá o ktorých píše ma5jkl už vo wiki máme, sú len trochu inak formulované. Viď Miesta.
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
Yombie wrote:Nejde o to, že by sa niekto sťažoval. Ide o úplnú banalitku, nad ktorou bežný uživateľ iba mávne rukou. Mne osobne je to v princípe tiež jedno, či budeme používať v. n. alebo VN alebo Vodná nádrž atd.. Ide mi predovšetkým o to, aby sme to konečne zjednotili do nejakej ucelenej formy, aby navigácia nevyzerala ako detská omalovánka, v ktorej si to jeden editor značí tak, druhý tak, tretí tak a pri prejazde krajinou potom míňaš popri ceste raz v.n. a o pár kilometrov ďalej už VN. Je potrebné udržať si nejakú úroveň a profesionalitu aj v takýchto (zanedbateľných) drobnostiach ako je označovanie umelých vodných plôch. Detaily sú proste dôležitý prvok a práve v takýchto veciach by tu mala fungovať určitá jednota. Výsledný efekt potom samozrejme stojí za to a vytvárata podstatne lepší a profesionálnejší dojem z celej navigácie, resp. jej mapových podkladov.
Pekné, s tým bude asi každý súhlasiť.

Vo všeobecnosti ale potrebujeme nájsť rozumné označovanie miest vhodné súčasne pre
1. viditeľné landmarky na mape - texty, ktoré by neboli pridlhé a neprekrývali ostatný obsah
2. predmety vyhľadávania (všetky miesta) - texty, ktoré by boli na prvý pohľad logické, čitateľné, ideálne do 25 znakov
3. štandardy dané zákonom o geodézii a kartografii - minimálne LC by mali poznať

V aplikácii má Waze snahu odlíšiť kategórie miest pomocou rôznych ikon. Keby sa zobrazovali pri všetkých miestach a všade bolo by to ideálne a nemuseli by sme toto riešiť. Kým to tak bude (soon), musíme dočasne použiť textové barličky.

Vzhľadom k uvedenému sa prihováram za použitie štandardizovaných kartografických skratiek - prioritne aby to bolo poriadne na mape. Pridanie všetkých ikon, resp. riadne vyhľadávanie kategórií v aplikácii nechajme na Waze. Keď to dokončia, môže to byť len ďalším bonusom.
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message

Post by hamilnes
EfendiM9 wrote:Ešte ma napadá otázka či zadefinovať oficiálny zoznam vodných nádrží?
Neviem nájasť niečo, čo by sa tvárilo oficiálne, takže akurát wiki:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_vo ... _Slovensku ...
Pridal som do wiki dva linky, ako pomôcku pre názvy VN:
http://www.sazp.sk/slovak/periodika/spr ... y/6_1.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_vo ... _Slovensku

Ak niekto má nejaký aktuálny oficiálny zoznam VN, tak sem s ním.
hamilnes
Wiki Master
Wiki Master
Posts: 655
Has thanked: 213 times
Been thanked: 142 times
Send a message