Post by spookyx
O să facem aranjam publicarea unui anunț în Feed.

ieri am descoperit un alt bug cu aceste drumuri și de aceea voi aștepta rezolvarea acestui bug.

Mai exact:
Destinație pe Stradă + Neasfaltat. Clientul permite drumuri neasfaltate. Waze rutează printr-un drum neasfaltat, chiar dacă are posibilitate pe stradă asfaltată și neasfaltată.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
ROG citiți postul de deschidere (OP - openning post)
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by spookyx
Am să văd dau un exemplu, un UR recent:
https://www.waze.com/ro/livemap?zoom=13 ... n=24.57762
- utilizatorul a raportat un traseu pe drum de offroad.
- el pleca de undeva din Sălătrucu cu destinație Arefu
- destinația era pe un drum de offroad, pentru că toate drumurile erau așa în Arefu.
Waze l-a rutat pe utilizator pe DC249, drum de offroad, înloc să-l ruteze pe drumurile asfaltate prin Curtea de Argeș.

Acum că am operat modificările și s-a actualizat harta, rutează bine, dar ca idee, waze a dus pe drumul de offroad pentru că destinația era offroad și între ele nu există un alt drum de o categorie diferită.
spookyx
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 2081
Has thanked: 53 times
Been thanked: 333 times
Send a message
[blur]Click here to see my signature[/blur]

Post by TigruL
Salutare,
au apărut în WME drumul de tip "Drum 4x4/Noroi - Neîntreținut".
Cum procedăm în continuare ? Setăm pentru drumurile impracticabile automobilului atributul de mai sus iar pentru drumurile neasfaltate dar pe care se poate circula cu automobilul cu atributul "Stradă" și bifăm opțiunea "Neasfaltat" ? Este funcțională acum bifa "Neasfaltat"?

Mulțumesc !
TigruL
Area Manager
Area Manager
Posts: 19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Send a message

Post by VreauBicicleta
Salut

Bifa "neasfaltat" a devenit funcțională?

Întreb pentru că :
Un editor nivel 6 a editat zeci de drumuri care aveau caracteristicile:
categorie neasfaltate + aveau și bifã de neasfaltat
în
categorie stradă + a păstrat bifa de neasfaltat

I-am dat PM de câteva zile dar nu mi-a răspuns + Am pus întrebarea pe Slack la #edit și niciun răspuns...


Pe scurt:
Să mă apuc să modific drumurile de pământ /pietriș care sunt "ușor utilizabile" de către autoturismele cu garda la sol standard din categoria "neasfaltate" în categoria "stradă* + marchez bifa de neasfaltat?
VreauBicicleta
Posts: 26
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by VreauBicicleta
Ok.
Sugestie:
Era ideal dacă noutățile în editare puteau fi trimise și printr-un newsletter.

În felul ăsta, nu mai stăteam să caut forumurile unde apar N opinii și primeam direct pe mail noile standarde de editare.
VreauBicicleta
Posts: 26
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message

Post by VreauBicicleta
Salut.

Pe Slack, cruserccl a postat următoarul update:

"Se pare ca cei de la Waze si-au corectat erorile, asa ca tot ceea ce este drum de piatra, sau orice altceva in afara de pamant, drum pe care in conditiile din Roamnia se poate circula in conditii rezonabile, se poate trece ca si segment tip “Strada” cu bifa de “Neasfaltat”. Toate segmentele aflate pe campuri sau cine stie prin munti, vor ramane Offroad 4x4.
Și acum, putem pune toate drumurile din localități ca străzi cu atributul ”unpaved”



Ca să fie mai clar și ca informația să rămână ușor de găsit și pe forum, rog o confirmare/corectare la următoarele:

1. Următoarele segmente de drum rămân NESCHIMBATE, păstrând categoria "neasfaltat 4x4":
a) drumurile din pământ din localități (inclusiv în sate)
b) drumurile neasfaltate (pământ, pietriș etc) din afara localităților

2. Următoarele segmente de drum SE EDITEAZĂ în "stradă" + se bifează căsuța cu neasfaltat:
Drumuri din localități care sunt neasfaltate, cu excepția celor de pământ

3. Străzile cu piatră cubicã se lasă așa cum sunt sau li se adaugă bifã de neasfaltat?

4. Străzile cu piatră cubicã neprietenoasã (se circulă cu o viteză de 20-30 km/h) e o idee bună să fie editate cu bifã de "Neasfaltat"?
VreauBicicleta
Posts: 26
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Send a message