Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by VetchyKmet
Ahoj všem,
Ani nevím, jestli jde o "podivné" chování Waze, třeba se k tomu někdo vyjádří, - pokud je tedy k čemu, možná ani snad není co řešit.

Nejdříve popis situace, nastavení navigace mimo placené úseky a včera trasa Tábor Hodonín, odjezd z Tábora cca 10:00, zadání cíle Hodonín.

Waze nabízí 3 trasy:
Jako první nabízí trasu
dolů do Rakouska, přes Třeboň, Gmund, Pulkau, Poysdorf, Mikulov a okreskami přes Novomlynské nádrže na Zaječí, Hustopeče a po 425 do Břeclavi a domů.
Jako druhou
téměř to samé, jen v Rakousku odbočka na Retz, Znojmo, Pohořelice a po 381 do Velkých Němčic a po 425 Břeclav a domů.
Třetí trasa
Chýnov, Pacov, Humpolec, Havl Brod, Přibyslav, Žďár nad Sázavou, Velká Bíteš, pak kousek po D1 kolem Brna, Slavkov u Brna, Čejč, Hodonín.

Přiznám se, že ani jedna z těchto tras mi nepřišla tak nějak "podle mne", proto jsem jel trasu Tábor, Pelhřimov, Jihlava, Velké Meziříčí, zde zjioštěno, že je uzavřena II/602, tak tedy Třebíč a po I/23 přes Rosice, Brno a po II/380 domů.
Je pravda, že na II/602 jsem si ve Velkém Meziříčí naběhl s uzavřeným mostem, a prakticky zbytečně jsem sjížděl až to Třebíče, ale i tak, ty tři nabízené trasy mi přišly hodně divné.

Waze mne z mé trasy nepřetržitě odkláněla, až k hradu Kámen stále doprava, odtud pak doleva a vždy po přepočítání trasy se doba dojezdu měnila o desítky minut a vzálenost v km také o desítky.

Přišlo mi to, že se jedná prqavděpodobně o problém preference silnic vyššího řádu.
Ale přeci jen, Velké Mezičíčí a uzavírka mostu na ulici Novosady se při znalosti mapy dá objet po ulici Třebíčské a doleva na II/360 a jsme zpět na II/602.
Mojí neznalostí aktuální situace a nemožností v koloně hledat cestu na mapě jsem zbytečně jel dolů na I/23.

O co vlastně jde?
o to, že je uzavřeno cca 900 metrů silnice II/602, rozumná objížďka pro osobní vozy má cca 2,5 km s časovou ztrátou několik minut.
Waze nabízí všechno možné, jen ne tutu trasu.
Nabádá v první části trasy k cestě přes Rakousko, v druhé pak přes Havl Borod, ale ani přímo v místě uzavírky nenabídla trasu přes II/360.
Faktem je, že po výjezdu z VM už nabídky na odbočení doleva přišly, např přes obec Rohy nebo na Hodov, případně na Budišov.

Takže pro 900 metrů uzavírky se nabízí trasy o desítky km delší a ani v místě samém neumí WAze najít kratší cestu.

Věřím tomu, že kdybych někde na cestě navi stopnul a dal navigovat "domů" znovu, pak trasa bude nabídnuta přijatelnější, jenže v hustém provozun a časové tísni jsem si na tutuo možnost nevzpoměl.

Jinak mi to přijde hodně podobné situaci, kdy kvůli uzavírce pár stovek metrů v Olomouci byla trasa nabízena přes Odry a Opavu - cca 4 týdny zpět, trasa Hodonín Bruntál. Bylo zde na foru.

Přijde vám navigování správné?
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Děkuji za vyjádření. Co se týká koupě DZ, nemám ji letos poprvé po 12-ti letech. A pokud bude stav dálnic takový, jaky aktuálně je, nekoupím. Stačí poslouchat zelenou vlnu nebo impuls a důvod je jasný. Zdržení desítky minut, když ne Brno Praha tak naopak, o oblasti na východ od Brna a kolem Olomouce raději nemluvit. Bydlím v Hodoníně, dálnici jsem dříve vyžíval jak k cestě na západ, tak na sever, aktuálně mi často vyjde trasa do Jeseníků a Beskyd rychlejší po 55, než po D2, D1 a 46. K cestě na jih Čech je DZ také téměř k nepoužití, max po Jihlavu.

Jinak jsem rád za radu - kupovat DZ opravdu zatím nebudu. Já měl za to, že se bude řešit nesmyslné navigování, ale jak je vidět, přes dva konkrétní příklady za měsíc to nikoho nerozciluje. Mmch, mapy cz trasu umi. Děkuji, ale problém vyřešeny není.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Omlouvám se, že není snímek obrazovky, ale trasa Tábor Jihlava Brno je jasná a lehce dohledatelna třeba na mapy.cz.
Mám návrh, neresme to. Já se poučil, že Waze má svá specifika a že je nutné plánovat trasu pod 200 km. Pak se to dá. Co je nad, tak Waze nabízí nesmyslná prodloužení.
Jen na okraj a doplnění, proč nemám DZ: vloni touto dobou trasa Albrechtice v Jizerských horách Hodonín po dálnici. Waze mne navigovali trasu přes Prahu. Ale už před Mladou Boleslavi mne stáhla doleva a více mne na dálnici nenavedla, protože před Brnem kolona na 2 hodiny, hlásil impuls. A týden před tím směr Liberec na dálnici zdržení 45 minut, které ve Waze naskočilo těsně po průjezdu poslednim možným místem sjetí. Na co je mi DZ? Pokud neopraví D1 a D2 tak na nic.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Vysvětlení viz předchozí příspěvky. DZ za aktuálního stavu ne-prujezdnosti dálnic prostě nechci. A pokud nějakou, tak Rakouskou.
Dej si trasu Hodonín kamkoli do jižních Čech, Budějovice, Krumlov, Hluboká, ať máš či nemáš zapnuté placené úseky, Waze tlačí přes Rakousko, při tom silnice 602 nebo 23 se přímo nabízí.
Mám pocit, že Waze nějak vynechává z navigování silnici Pelhřimov Jihlava, nepodařilo se mi najít cíl, kdy by tato silnice byla použita.

Rozumím tomu správně, že při dálkových trasách nad 200 km a mimo placene Waze prostě normální trasu neumí?
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Pochopil jsem, že když Waze neumí nabídnout trasu po 602 v úseku Pelhřimov Jihlava, tak jediné řešení je koupi si DZ. /Ironie/.

Možná by stálo za to se zamyslet nad tím /viz mapa/, proč zrovna tento úsek Waze tak nenávidí.
Je to lepší silnice než namátkou I/55 ze Strážnice do Otrokovic, kde se jede větší část trasy v obci a kde je prakticky u každého stromu omezení na 70.

Přesvědčil jsem se, že WAZE neumí navrhnout mimo dálnice "normální" trasu - viz vloni i letos Olomouc Štenberk Bruntál přes Odry a Opavu, viz letos Tábor Hodonín přes Rakousko.

I když se snažím pochopit, že D a jedničky jsou preferovány, přijde mi, že je to dotaženo k absurdní dokonalosti.
Každopádně děkuji a tím na tema dálkové trasy mimo placené úseky končím.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
Last edited by VetchyKmet on Wed Aug 23, 2017 9:59 am, edited 1 time in total.
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Mám podobnou zkušenost a po debatě na dovolené už nikdy nikomu Waze nedoporučím.

Při veřerním posezení přišla řeč na Waze, a po instalaci na jeho telefon jsem chtěl Waze pochválit a poukázat na to, co "to" umí...
To se mi dařilo jen do chvíle, kdy jsme dali trasu Borkovice u Veselí nad Lužnicí - Tábor - Bojkovice bez použití placených úseků.
To, co bylo nabídnuto byl ve všech třech variantách absolutní nesmysl.
Více k tomu není co dodat, je jen škoda, že některé úseky silnic II. třídy jsou Waze při delších trasách zcela ignorovány a přitom je cesta často i kratší.
Jeden příklad, kdy Waze nesmyslně preferuje jedničku:
Veselí nad MKoravou, nádraží Staré Město u Uh. Hradiště nebo naopak - trasa přes Nedakonice a Mor. Písek je v denních hodinách až o 15 minut rychlejší, než trasa po I/55 přes Uh. Ostroh, Ostrožská Nová Ves, Kunovice, Uh. Hradiště a St. Město, - i když je to o několik km delší.
Markantní je to při delší trase, např Břeclav Olomouc, kdy nabízí cestu po D přes brno, cestu po I/55 S VHODNOU ZKRATKOU po silnici II. třídy nenabídne ani variantně.
Za podobný nesmysl považuji ignoraci II/602 v úseku Jihlava Pelhřimov, kdy se jedná o jedinou rozumnou silnici v dané oblasti, která spojuje Vysočinu s Jižními Čechami.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Navigace by podle mého názoru,
pokud už pracuje s nějakými daty, které AKTUÁLNĚ používá při výpočtu trasy měla pracovat s aktuálními časy průjezdů a NE s nějakým fiktivním nastavením priorit silnic.
Jakékoli nastavování priorit je v tomto případě kontraproduktivní.

Tvrdím, že preference dálnic a jedniček silnic je SILNĚ zvýrazněna, nadhodnocena a neodpovídá tomu, co se denně děje na silnicích.
Dnes a denně slyšíme v Zelené vlně nebo na Impulsu, že dálnice jsou v podstatě cca 50 procent času ucpané nebo zcela neprůjezdné, o jedničkách to byť v poněkud menší míře platí téměř stejně.

Jednoznačný závěr:
Pokud Waze nabídne trasu o desítky km delší, jen aby se vyhla dvaceti km z Jihlavy do Pelhřimova, je "něco" špatně.
Pokud se to dá "obejít" tím, že si někde dám průjezdný bod, je to špatně.
Proč?
Protože v blízkosti bodu, kterým napravuji chybu algoritmu může vzniknout dopravní problém, a Waze mne povede do zácpy jen proto, aby se trefila do průjezdního bodu, který z hlediska mé cesty defacto nepotřebuji.
Prostě vyttloukání klínu klínem, jen aby se potlačila preference nastavená na základě "čehosi", co v daný moment nemusí být a zpravidla není pravda.
Pochopí někdy někdo, že administrativně nastavená preference je nesmysl?
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín

Post by VetchyKmet
Dojivost? To má být urážka nebo provokace?
A to, že hlavní šéf Waze v ČR reší mou DZ je co?
Náhle jsem jedinec, který cosi ohýbá?
Kam jste to, páni šéfové klesli?
3x za 15 měsíců jsem uvedl naprosto nesmyslné trasy, které Waze nabízelo. Vloni včetně, letos mimo placené úseky. Jen uzavírka v Olomouci byla rozumné vysvětlena a zdůvodněna, ostatní sklouzlo na úroveň pivní debaty.
Mimochodem, DZ nemám poprvé po 12-ti letech, důvody jsem zde uvedl v jedné z odpovědí porubcanovi.
Ani nevím, za co bych měl děkovat, ale už nejde ani tak i to, jak Waze naviguje, ale spíš o to, jak jednate s lidmi.
Abych pravdu řekl, velké zklamání. Nejsem si vědom žádného ohýbání, na konstatování fakt se kdosi ptá na dojivost.
Jste poněkud odtržení od reality běžného uživatele a jednate jako na manažerských poradách.
Nedekuji. Přinejmenším za ten zesměšňující dotaz na dojivost očekávám omluvu.
VetchyKmet
Posts: 195
Has thanked: 2 times
Been thanked: 38 times
Send a message
VetchýKmet
Hodonín