Post Reply

CZ+SK Waze Meetup 2019 (24-26.5.2019)

Post by porubcan
Aj tento rok sme sa stretli na velkom CZ+SK meetupe.
brno2.jpg
(1.92 MiB) Downloaded 363 times
Popri meetupe zorganizovala ceska komunita aj rozdavanie nalepiek a vacsina ucastnikov, ktori prisli autami, si mohla vyskusat ako funguju bluetooth majaky v brnenskych tuneloch.

Stretnutie sa konalo v Brne, tentokrat zial bez osobnej ucasti zastupcov centraly Waze (ktora bola zastupena len cez videokonferenciu). Rubena, ktory cti sabath, zastupila Dana (community manager pre viacere krajiny v azijskom regione). Prezentovane informacie boli CONFIDENTAL, takze sa do tohto zapisu zial nedostanu.

O to viac priestoru sme mali na riesenie lokanych otazok. No mali sme take kvantum tem, ze sme ani nestihli prebrat vsetko. Coskoro doplnime tento prispevok o tie najdolezitejsie vystupy.

Venovali sme sa tiez nedavnemu nasadeniu TTS v nasich krajinach. S Gertou panuje vseobecna spokojnost, Eliska potrebuje spustenie v dalsich krajinach.

Ako prekvapenie si pre nas organizator pripravil zaujimavu navstevu - dashcam borca Liberecka palirna, ktory nam porozpraval o dashcam komunite v cechach a na slovensku.

Velka vdaka martinkolar za organizacne zabezpecenie skvelej akcie.
porubcan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6415
Has thanked: 619 times
Been thanked: 1810 times

Post by porubcan
Co sa tyka SK tem, tak sa dohodlo nasledovne:

1 - DSVP vs. PPZ - doladit pravidla kedy pouzit PPZ aj v mestach - dohodnute:
pre cesty ktore maju 2+ pruhy a jedna sa o mimourovnove krizovanie budeme davat PPZ
nejasne alebo nejednoznacne pripady vhodne prediskutovat s LC


2 - označovanie pokračovania po D/RC pri potrebe preradenia do iného pruhu
dohodnute, ze D1 Zlate piesky aj R1 BB pomenujeme so speci znakom a pre vzdialenu hlasku spravime regexy … az po dialnicu D1 Bratislava a … az po rychlostnu cestu R1 Banska Bystrica

3 - používanie Pokracujte Rovno (DSVL vs. PR napr. vjazd do BA od D1)
po diskusii zostava aktualny stav az do doby ked budu pruhy vo Waze, potom budeme prehodnocovat co s tym

4 - používanie diaľkových smerových tabúľ aj v mestách, kde sú zobrazené/hovorené len názvy ulíc
nazvy cielov podla ZDZ - streetview alebo ine zdroje (co najnovsie)
ak je nesulad ZDZ z roznych smerov, spravit kombinaciu vsetkych cielov pre dany vyjazd
snaha o neprekracovanie 30 znakov v nazve segmentu
MUK v meste a mimo mesto a kruhace: technicky riesene cez metrove rampy na vyjazde z kruhaca: “» ciel1, ciel2... ” (mesto, centrum, nakupna zona...)
bezne urovnove krizovatky - zatial neriesime ciele podla ZDZ. mozne riesenie je velmi komplikovane. idealne by bolo do instruction override doplnit moznost override aj pre nazov segmentu.


5 - instrukcie Pecna - vyzera, ze su aktualne ok

6 - inštrukcie MUK JLR - dohodnute 3 hlasky, druha kusok skor ako zacina plna ciara - v strede medzi dvomi junctionami - yombie spravil
porubcan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6415
Has thanked: 619 times
Been thanked: 1810 times

Post by porubcan
is10[1].png
(36.38 KiB) Downloaded 339 times
k bodu 4, este po meetupe sme diskutovali dalsie technicke otazky, ktore sa zacali vynarat.
- bypass kruhaca - moze byt zmeneny cely na rampu.
- pozor na spravne hlasky, kedze zmenou typu sa mozu zmenit!
- padli otazky kde vsade robit kruhace. zatial nepanuje zhoda. pokusne som spravil vsetky kruhace s velkymi ZDZ navestiami v TT, PK a SC (a blizkom okoli). uvidime ako sa to bude pocuvat v aute.
porubcan
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6415
Has thanked: 619 times
Been thanked: 1810 times

Post by GinBook
Za ČR bych chtěl poděkovat Martinovi za organizaci.

Pokud jde o témata které jsme řešili za CZ, bylo jich několik a jedno hlavní.

Stále řešíme jak udělat čísla popisná a orientační. Po roce jsme se přiblížili finální fázi a řeší se už detaily pravidel, scripty a pomůcky. Nalití bude provedeno částečně automatizovaně, tedy pokud možno bez práce, protože zadat 3 miliony míst by vygenerovalo spoustu chyb. Naopak, smazání původního bince, různých pokusů a omylů se musí provést ručně. Pravidla a postupy včas vyvěsíme.

Řešili jsme také TTS Eliška, snaha bude ji pustit z domácího vězení v ČR a zprovoznit hlas alespoň v okolních státech.

Také jsme otevřeli téma, aby TTS hlas "na správných místech" neříkal -na směr ulice-, ale -na směr významné město/místo-.

Nakonec jsme po odkladech založili spolek, ale o tom později, až proběhne právně vše jak má. ¨

Jinak samozřejmě bylo horké téma tunely, tedy dokončení projektu v Brně kde chybí poslední Husovický tunel. Ten se dokončí na konci srpna, v momentě dohotovení prací všech firem, které budou provádět změny v technologiích. A stále se snažíme jednat s Prahou a TSK, aby jsme mohli dát majáky do tunelů v Praze. Nechci ani naznačovat výsledek...

Díky všem za setkání a účast a budeme se těšit za rok na Slovensku.
GinBook
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 6796
Has thanked: 591 times
Been thanked: 1572 times

Post by vlado_s
Mimo oficiálneho času, sme prešli aj problém, ktorý vzniká pri jazde po spoplatnenej diaľnici/rýchlostnej ceste bez nastavenej diaľničnej známky (Vignette).

Diaľničné známky sú implementované formou obmedzení. Ak nastane situácia, že sa klient nachádza na segmente s obmedzením (vojde na diaľnicu bez nastavenej známky) tak klient/routing server nemôže na jazdu použiť segment s obmedzením a preto musí od aktuálnej gps pozície nájsť najbližší segment bez obmedzenia a z neho hľadať cestu do cieľa. Väčšinou tento proces trvá dlhšie ako je limit pre vyhľadanie trasy a klient len oznámi problém nájsť trasu. Tento výsledok je veľmi nešťastný, lebo wazer má pocit že je chyba na routing serveri alebo v mape.
Jediným riešením problému je používať obmedzenia len na vjazdoch na spoplatnené D/RC a pri prechodoch križovatkami. V tomto prípade klient dokáže na spoplatnenom segmente nájsť blízky nespoplatený segment a z neho nájsť výjazd z D/RC a celú trasu do želaného cieľa.
Možno sa bude niektorým wazerom zdať divné, že navrhnutá trasa nezmyselne zchádza z diaľnice, a aj pri pokračovaní jazdy po diaľnici opätovne routing zvolí trasu, ale toto je jediné správne/funkčné riešenie navigovania do cieľa - nemám nastavenú známku = navigácia nemôže použiť jazdu po spoplatnenej sieti.
Na Slovensku je spoplatnená sieť už takto upravená.

PS: Ďakujem Martinovi za celkovú organizáciu.
vlado_s
Area Manager
Area Manager
Posts: 3193
Has thanked: 132 times
Been thanked: 357 times
Last edited by ma5jkl on Fri Jun 07, 2019 8:45 pm, edited 1 time in total.
Reason: Opravil som preklepy