Tanken med mitt resonemang är att det ska bli lättare för användaren.
Om vi tar denna rondell som exempel: https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... 807&zoom=5
Kommer du på väg 224 och ska fortsätta mot Katrineholm. Visar Waze exakt som det är skyltat en bit före korsningen, dvs "57 Katrineholm", borde en användare som aldrig varit på platsen känna sig mer trygg än om Waze istället visar "57 Gnestavägen". För de allra flesta har inte heller namnet på vägen någon betydelse .
Just här har jag valt att lägga in samma information på TTS när det gäller de tre utfarterna till vägar med vägnummer medan jag valt att inte ändra på TTS vid utfarten till Centrum då namnet på vägen borde ha mer betydelse på en mindre väg.
Stuvstakorset på Huddingevägen: https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... =103433609
Här har jag endast lagt in det som står på skyltarna både på texten i i TTS.
Min tanke är att när man kör på Huddingevägen kommer Waze att visa och säga att jag ska svänga höger mot "Farsta" om X meter. När jan närmar mig korsningen visar skyltarna på platsen "Farsta" till höger i nästa korsning. Då känns det mer tryggt än om Waze visar och säger att jag ska svänga höger på Ågestavägen. Jag kanske inte vill kolla i telefonen och se om det är rätt korsning utan hellre vill koncentrera mig på trafiken.
Visst, nu har jag kanske mer utgått från att användaren inte kör här varje dag och kanske då är mer osäker på hur man ska köra.
/Patrik
Om vi tar denna rondell som exempel: https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... 807&zoom=5
Kommer du på väg 224 och ska fortsätta mot Katrineholm. Visar Waze exakt som det är skyltat en bit före korsningen, dvs "57 Katrineholm", borde en användare som aldrig varit på platsen känna sig mer trygg än om Waze istället visar "57 Gnestavägen". För de allra flesta har inte heller namnet på vägen någon betydelse .
Just här har jag valt att lägga in samma information på TTS när det gäller de tre utfarterna till vägar med vägnummer medan jag valt att inte ändra på TTS vid utfarten till Centrum då namnet på vägen borde ha mer betydelse på en mindre väg.
Stuvstakorset på Huddingevägen: https://waze.com/sv/editor?env=row&lat= ... =103433609
Här har jag endast lagt in det som står på skyltarna både på texten i i TTS.
Min tanke är att när man kör på Huddingevägen kommer Waze att visa och säga att jag ska svänga höger mot "Farsta" om X meter. När jan närmar mig korsningen visar skyltarna på platsen "Farsta" till höger i nästa korsning. Då känns det mer tryggt än om Waze visar och säger att jag ska svänga höger på Ågestavägen. Jag kanske inte vill kolla i telefonen och se om det är rätt korsning utan hellre vill koncentrera mig på trafiken.
Visst, nu har jag kanske mer utgått från att användaren inte kör här varje dag och kanske då är mer osäker på hur man ska köra.
/Patrik
Re: Vägskyltar/Roadshields