Anladim. Geometri ile ilgili konusuna katiliyorum. Birde buradaki yolu ne kadar basit yaparsak, alacagimiz komutlar okadar daha iyi olur. Genelde Amerika'da yollari pek ayirmak istemezler. Genelde diyorum cunku bazi durumlar ayrilmasini gerektirir.dkircali wrote:Görmüş olduğunuz çizimi "ramp" den streete taşısam da aldığım hatanın sabit kalacağı kanısındayım, olay yol türü ile alakalı değil bence, benzer bir hatayı şu kısımda aldım:Alkank wrote:Gönderdiğiniz link e baktim ve hata en başinda rampin doğru kullanılmamasindan kaynaklaniyor olabilir. Eğer waze wiki ye bakıcak olursaniz ramp lerin kullanilabilmesi için EN AZ bir Freeway yada Major Highway yada Minor Highway e bağlaniyor olmasi gerekmektedir. 2 tane primary road arasinda rampa çizilmemedir diye belirtiyor wiki page de.
Ayrica ramplerdeki çıkışları uzun tutmamim sebebi dediğiniz gibi sağ da kal komutu vermesi. Çünkü normal şartlarda Istanbuldaki rampa çıkışlarının çoğunun geometresi düzgün ayarlanmamiş ani şekilde otobana bağlanıyor bu yüzden surucu geç aldiği komut karşısında trafik de kargaşa yaratcak bir hareketle karşılaşabilir yani aniden çıkışdan çıkmasi gerekiyor olabilir. Mesela en sol şeritte giderken boyle bir çıkın komutu aldiğinizi düşünün. Bununla karşılaşmamak için rampalari biraz fazla uzatarak kullanılması gerektiğine inanmaktayim. Yurtdışında ki otoban çıkışlarina ve girişlerine bakarsaniz ana yollara girişler ve çıkışlar uzun ve geniş şeritlerle sağlaniyor.
https://world.waze.com/editor/?zoom=7&l ... ,186011578
Bence tamamiyle yol geometrisinden kaynaklı. Ama bu rampa olayını söylediğiniz iyi oldu, teşekkürler, hemen düzeltiyorum.
Bu arada bahsetmiş olduğum "solda kal" , "sola dön" durumu şurada anlatılmış:
http://www.waze.com/wiki/index.php/Junction_Style_Guide
Ayrıca Waze çıkışlardan 1km evvel çıkışı alacağınızı belirttiğine göre bence çıkışları abartı bir şekilde geriden çizmenin anlamı yok. Aynı şekilde yukarıdaki sayfada örnekler mevcut.
Burayi tekrar cizip, gereksiz olan yollari kaldirmak mumkun mu? Sunu unutmayalim ki Uydu pek dogru degil ve asagi yukari 5-10 metre pek fark etmez. Bazan yollar birbirine paralel olursa burda oldugu gibi, Waze arabanin hangi yolda olugunu tam olarak algilayamaz. Burdaki yolda, bana gore ayni sey oluyor ve Waze, sizin hangi yolda oldugunuzu tam bilemiyor ve sorun oradan kaynaklanmis olabilir.
Re: ISTANBUL