Post Reply

ISTANBUL

Post by Alkank
Istanbul için haritada düzenleme yapan var mi? Anladiğim kadariyla uzun bir süredir aktif kullanicilar yok bu yuzden harita hizli güncellenemiyor.
Alkank
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

POSTER_ID:12011764

1

Send a message

Post by Alkank
Ben de elimden geleni yapmaya çalışırım tercüme konusunda. Ayrica Türkçe olucak olmasi büyük bir avantaj kullanıcı sayisinin hizli bir şekilde artmasini umuyorum.
Alkank
Send a message

Post by Alkank
Bu arada acil olarak çizilmesini istediğiniz yollari burdan belirtirseniz tekrar çalışmaya başlayabiliriz. Şu an her taraf karma karışık ve malesef Bing in haritasi güncel olmadiği için yollari tam düzgün çizemiyorum. Siz talep ettiğin bolgeleri yazin bende başliyim. Ve dkircali yardimlarini bekliyorum =)
Alkank
Send a message

Post by Alkank
orbitc wrote:Ben bir liste yapmak istiyorum. herkez o listeye bulundugu alani yazsin. Sonra beraberce yollari duzeltiriz.
ne dersiniz?
Evet kesinlikle katılıyorum. Yollar cok düzensiz ve acilen düzeltilmesi gerekiyor. Birde şunu gözlemledim bazilari "düzgün" çizilen yolları silmiş sonra tekrar kendisi çizmiş bunun önüne geçelim. Oteki bir konu ise yolların isimlendirilmesi. Otobanların O-1, O-2 gibi isimlendirilmesi taraftariyim cadde ve sokakların ise google mapsle ayni olmasi daha iyi olabilir.
Alkank
Send a message

Post by Alkank
O zaman ben once dkircali ile Anadolu yakasını bitirelim. Kadıköy, Ataşehir sonra hemen Avrupa yakasına geçeriz Etiler, Levent ve Gayretepe gibi. Bu arada halen şiddetle şu Bing in aerial image update i yapmasi gerektiği belirtmek istiyorum bazi bolgelerin ustunde bulutlar var net çizemiyoruz ve yeni kavşaklar var çizim zor olan
Alkank
Send a message

Post by Alkank
Son bir şey daha TEM ve E5 hatti uzerinde asimetrik ve düzgün çizilmemiş kavşak varsa burdan soyliyin hemen düzeltiyim. Dönüşler kare kare olmasin :D Ne kadar fazla "node" o kadar kıvrak ve düzgün dönüşler :D
Alkank
Send a message

Post by Alkank
Google script i denedim ama ben bing haritasinin üstüne nasil çiziyosak ayni şekilde google haritasinin üstüne çizibileceğimiz bir şeçenek ariyorum. Ama anladiğim kadariyla mümkün değil
Alkank
Send a message

Post by Alkank
Gönderdiğiniz link e baktim ve hata en başinda rampin doğru kullanılmamasindan kaynaklaniyor olabilir. Eğer waze wiki ye bakıcak olursaniz ramp lerin kullanilabilmesi için EN AZ bir Freeway yada Major Highway yada Minor Highway e bağlaniyor olmasi gerekmektedir. 2 tane primary road arasinda rampa çizilmemedir diye belirtiyor wiki page de.

Ayrica ramplerdeki çıkışları uzun tutmamim sebebi dediğiniz gibi sağ da kal komutu vermesi. Çünkü normal şartlarda Istanbuldaki rampa çıkışlarının çoğunun geometresi düzgün ayarlanmamiş ani şekilde otobana bağlanıyor bu yüzden surucu geç aldiği komut karşısında trafik de kargaşa yaratcak bir hareketle karşılaşabilir yani aniden çıkışdan çıkmasi gerekiyor olabilir. Mesela en sol şeritte giderken boyle bir çıkın komutu aldiğinizi düşünün. Bununla karşılaşmamak için rampalari biraz fazla uzatarak kullanılması gerektiğine inanmaktayim. Yurtdışında ki otoban çıkışlarina ve girişlerine bakarsaniz ana yollara girişler ve çıkışlar uzun ve geniş şeritlerle sağlaniyor.
Alkank
Send a message

Post by Alkank
Gönderdiğiniz link e baktim ve hata en başinda rampin doğru kullanılmamasindan kaynaklaniyor olabilir. Eğer waze wiki ye bakıcak olursaniz ramp lerin kullanilabilmesi için EN AZ bir Freeway yada Major Highway yada Minor Highway e bağlaniyor olmasi gerekmektedir. 2 tane primary road arasinda rampa çizilmemedir diye belirtiyor wiki page de.

http://www.waze.com/wiki/index.php/Junc ... _use_ramps

Ayrica ramplerdeki çıkışları uzun tutmamim sebebi dediğiniz gibi sağ da kal komutu vermesi. Çünkü normal şartlarda Istanbuldaki rampa çıkışlarının çoğunun geometresi düzgün ayarlanmamiş ani şekilde otobana bağlanıyor bu yüzden surucu geç aldiği komut karşısında trafik de kargaşa yaratcak bir hareketle karşılaşabilir yani aniden çıkışdan çıkmasi gerekiyor olabilir. Mesela en sol şeritte giderken boyle bir çıkın komutu aldiğinizi düşünün. Bununla karşılaşmamak için rampalari biraz fazla uzatarak kullanılması gerektiğine inanmaktayim. Yurtdışında ki otoban çıkışlarina ve girişlerine bakarsaniz ana yollara girişler ve çıkışlar uzun ve geniş şeritlerle sağlaniyor.
Alkank
Send a message

Post by Alkank
Bende yolların basitleştirilmesi taraftariyim. Çünkü bakicak olursak bazi kavşaklar için 3 tane paralel yol çekiyor olmamiz gerekiyor. Ama tam olarak nasil dogru olur bilemicem deneyip görmemiz lazim.

Rampa çıkışları konusunda:

To be treated as a basic Exit, the following must be true:
The entering segment and one exiting segment must be one of the three Highway/Freeway types
The Highway/Freeway exiting segment must have close to a zero degree departure angle from the entering segment
The other exiting segment must be of the type Ramp
The Ramp exiting segment must have a departure angle of between 20 and 30 degrees from the entering segment

Açıkçası bende 20 ve 30 derecelik açıyı yakalamak için gerektiği kadar geriden çekmeye çalışıyorum rampaları.
Alkank
Send a message