Post Reply

Genel/Açık Tartışma

Post by
Oncelikle Merhabalar,

Buradan tüm sorunları tartışalım

Post by dkircali
Merhabalar;
zamanında cartouche ile de harita düzenlemesi yaptım, buna dayanarak yeni harita editörünün daha kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum. Ancak ileri seviye editörler için yeterli değil malesef. Misal yolu ikiye bölmek istiyorsanız (gidiş/geliş) cartouche'da böyle bir seçenek mevcut iken yeni editörde yok.
Aslında olay biraz da Türk halkı ne kadar haritalandırmakla uğraşır, bu işi ilerideki avantajlarını düşünerek yapan kaç kişi olur durumu. Haritada bir çok noktada görüyorum, merak edilip uygulama indirilmiş, belki dil eksikliğinden belki başka sebeplerle aynı noktadan bir sürü "update req." ve "speed cam." bildirilmiş vs...

Haritalandırma ile ilgili birkaç sorum olacak:
Sokak adreslerini girerken "City" kısmına il yazıyoruz, street kısmına da sokak/cadde/yol adını. İlçe belirtmemiz sizce gerekir mi yada "City" kısmına ilçe yazmak mı daha doğru olur?

Bir diğer takıldığım nokta da şu :
"Freeway", "Highway" sözlük anlamı olarak bile çok karışık bir durum iken kelime anlamları ülkelerin uyguladıkları trafik politikasına göre de değişiklik gösteriyor. Türkiye'de uygulamamız gereken prosedür sizce nedir.
İstanbul'dan örnek vermek gerekirse:
"Freeway" adı üstünde şehirleri birbirine bağlayan ücretsiz yol olmalı ayrıca yol üzerinde kesişim, ışık, göbek vs. olmamalı. Buna göre bu tanıma en uygun aday bana göre E5, ayrıca köprü paralı olduğuna göre 1. ve 2. çevre yolu bu tanıma uymuyor ancak "Freeway" olarak seçilmiş.

Yorumlarınızı bekliyorum...
dkircali
Posts: 57
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Post by dkircali
orbitc wrote:
dkircali wrote:Merhabalar;
Misal yolu ikiye bölmek istiyorsanız (gidiş/geliş) cartouche'da böyle bir seçenek mevcut iken yeni editörde yok.
Yanlis anlamadiysam sizin bahsettiginis su: eger bir yolu ikiye bolmek icin "I" harfine basip bolmek istediginiz yere once ufak bir yol girersiniz, yollarida secerek ayirabilirsiniz.
Hayır, yanlış anlamışsınız, diyelim bir yol çizilmiş ve "two way" olarak yönü seçilmiş, ancak gerçekte yol gidiş ve geliş olmak üzere 2 farklı paralel yoldan oluşmakta ve 2 paralel yol arasında bariyerler mevcut. cartouche da yapmanız gereken yolu seçip "Split to two one-way roads" demeniz yeterli idi, ancak yeni editörde mevcut yola paralel yeni bir yol daha çizmeniz ve yönlerini ayarlamanız gerekiyor. Bu konu içime çok oturdu çünkü 50km lik Şile-İstanbul yolunu bu şekilde çizmek zorunda kaldım.
dkircali
Posts: 57
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Post by dkircali
orbitc wrote:
Freeway: ismine bakildiginda cogu kisi "Bedava yol" gibi algilayabilir, ancak freeway o anlamda degildir. Amerikada eger "Freeway" i kullanmak istiyorsaniz, genelde para vererek girip ve para vererek cikarsiniz.

Freeway en yuksek hiz limiti olan, isik olmayan, baska bir trafic yada yol ile kesilmeyen, göbek vs. olmayan bir yoldur.

Bizim yola kiyaslarsak aklima Otoban geliyor. Tabi, para verildigine gore, bu ornege E5, köprü, 1. ve 2. çevre yoluda uygundur
O zaman en yüksek hız limiti otoban'da olduğuna ve aynı şekilde ücretli olduğuna göre otobanları Freeway olarak değiştirip, çevre yolu, köprü , E5 i "major highway" olarak seçmek daha doğru olacaktır. Yine de köprü yolunda kafamda soru işareti yok değil; en yüksek hız limiti uygulanmıyor ama paralı... ?
dkircali
Posts: 57
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Post by dkircali
Ronin-Nomad wrote:Map editor'a ilk defa gireyim dedim ve sonuç: We can't find any of your drives. You need to drive with Waze to get permissions to edit the map.

Sorun ne olabilir sizce?
Editörlük seviyenize göre gezinmiş olduğunuz yerler etrafında değişiklikler yapabiliyorsunuz. Daha önce waze uygulamasını açıp gezinmediyseniz böyle bir hata verebilir.
Ayrıca Türkiye haritası world.waze.com serverler ında bulunmaktadır. https://world.waze.com/editor/ adresinden editöre girdiğinizden emin olun.
dkircali
Posts: 57
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Post by dkircali
orbitc wrote:dkircali,

Sunu dusunuyorum...
Eger diger editorlere ulasabilirsek, haritayi bir paylasim yaparak duzeltmeye calisabiliriz.
Yada, hep beraber bir kismi bitirip, diger kisimlara geceriz.

Mesala,
Herkez Sisli'yi duzeltir ama aramizdaki kisi sayisina gore, kimi ana yollari, kimi ara yollari duzeltir yada ekler.

ne dusunursunuz bu konuda?
Fikir olarak güzel ancak; ilk olarak kişi sayısı halen çok az. Şöyle de bir problem var; misal ben Şişli'yi hiç bilmem, çizmeye kalkarsam anca GPS noktalarına ve harita görüntülerine göre hareket edebilirim ki kullanıcıların çoğu ana caddeleri tercih ettiğinden ara sokaklara dair GPS bilgisi yok. Harita görüntüleri desek çoğu eski ve bazıları çok kötü olabiliyor, yada yolun görüntüsü bloke edilmiş olabiliyor. Bu yüzden bence en mantıklısı herkesin bildiği yerleri çizmesi.
dkircali
Posts: 57
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Post by dkircali
Ronin-Nomad wrote:Haritaya yardım etmek isterdim ancak doktora tezi gerçekten başka şeye vakit bırakmıyor.
Kolay gelsin gerçekten zor , bende master tezimle uğraşıyorum inş. bu dönem sunacağım.
Ronin-Nomad wrote: Denildiği gibi program hızla Türkçe olarak kullanılabilirse ancak o zaman kullanıcı sayısı artar, ama temel navigasyon hizmeti verebilmesi için çok uzun zaman gerekiyor sanırım daha.
Bende buna katılıyorum, öncelik programı Türkçe'ye çevirmek olmalı, o zaman kullanıcı sayısı artacaktır. Mevcut haritalandırma arttı diye katılacak kullanıcının, haritalandırma yapmayacağı kanısındayım.
dkircali
Posts: 57
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Post by dkircali
orbitc wrote:Arkasalar, Turkiyenin neresindensiniz?
Bir alan paylami yapalimmi?
İstanbul - Şile
dkircali
Posts: 57
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Post by Alkank
Bing in Istanbul'daki aerial imagelarini update etmesi için nasil bir talep oluşturabiliriz acaba? Bing 'in guncelleme gibi bir niyeti yok anladiğim kadariyla.
Alkank
Posts: 25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Post by Alkank
orbitc wrote:
Alkank wrote:Bing in Istanbul'daki aerial imagelarini update etmesi için nasil bir talep oluşturabiliriz acaba? Bing 'in guncelleme gibi bir niyeti yok anladiğim kadariyla.
Evet, ben onu sordum. Ama, Waze'in soyledigine gore, Bing'in kendisi yeniliyormus...Waze'le alakasi pek yokmus...yani Waze istese bile, eger Bing yenilemezse yenilemez. Tabii, Bing'in nasil ve ne zaman yeniledigini bilmiyoruz. Yani neye gore karar aldiklarindan bahsediyorum.
Evet waze le alakalı olmadığını biliyorum ama direk biz Bing'e mesaj atsak? Sanirim güncelleme durumları Bing'in Türkiye deki kullanımıyla doğru orantılı. Bing in çok populer olmadığı ortada ama bir şekilde belki bir toplu bir form yada mesajla bunu çözmeye çalışabiliriz.
Alkank
Posts: 25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Post by Alkank
orbitc wrote:Çevreyolu 'nu kisaltmak istersek nasil yapalim?

fikrinizi yazin:
1)cy
2)Cvr
3)cvy
Alkank
Posts: 25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times