Get a sneak peek at whats next for Permanent Hazards on our April 7th Office Hours!
Post by vitj
jirys wrote:Já to v tabletu mám : waze/skins/default/preferences.txt otevřu jej ale nevím co který zapis znamená není někde popis v češtině ... :)
Ano je tam, ale nepoužívá se.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Co se týká navigace směr Karlovice - Hodonín, tak je problém v Olomouci. Po rekategorizaci silnic v Olomouci je přerušený směr sever-jih přes Olomouc pro dálkový routing.
Řešení je povýšit Major Highway silnici 46, Chválkovickou-Hodolanskou, Tovární-Albertova a Brněnskou. Asi by pak stálo za to ještě přidat Přerovskou, Týneckou a 55.
Nemám s ježděním v Olomouci zkušenosti, tak netuším jak velký zásah to udělá do místního routingu, ale asi se povýšení nevyhneme.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
mipwa wrote:Ahoj,

mám dotaz na kreslení křižovatek, kdy hlavní ulice odbočuje a vedlejší pokračuje rovně. Proč se kreslí křižovatka tak, aby trasa po hlavní nehlásila odbočení? to je přeci špatně, navigace by odpobočení hlásit měla, i když se pokračuje po hlavní.

např. zde:

https://www.waze.com/cs/editor/?env=row ... ,258576746

nebo zde:

https://www.waze.com/cs/editor/?env=row ... ,184070921
Ta první mi přijde v pohodě, sice se pokračuje po hlavní, ale je to jasné odbočení včetně nutnosti dát blinkr, takže hláška OVL/OVP podle směru je OK.

Druhý případ mi přijde nakreslený úplně blbě, je to klasické T, tedy by to tak mělo být i v mapě včetně hlášek OVP/OVL při jízdě po hlavní.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Druhá křižovatka před úpravou.
ScreenHunter_06 Jul. 21 13.10.jpg
(246.89 KiB) Downloaded 782 times
Po úpravě
ScreenHunter_07 Jul. 21 13.20.jpg
(253.28 KiB) Downloaded 777 times
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Tyhle případy jsou poměrně jasné, mnohem komplikovanější případy jsou, pokud hlavní mírně uhybá a rovně pokračuje vedlejší. V těchto případech je to hodně o citu a znalosti místní situace. Obvykle se podobné případy řeší hlavní rovně bez hlášky a na vedlejší se dá hláška. Taky pomáhá si uvědomit, kdy dát blinkr a kdy ne.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Celé je to o počtu uživatelů na silnicích. Pokud jich je málo, tak musíme dělat různé úpravy, aby hlavně ve městech fungovali objížďky a navigace netahala do kolon. S vyšším počtem uživatelů se situace zlepšuje a není tak silná potřeba mapu přizpůsobovat.
Další důležitá část je, že na severní Moravě bylo do nedávna velmi malé množství uživatelů, takže tomu odpovídala kvalita mapy. Ovšem za poslední půlrok se to výrazně zlepšilo, přesto každý uživatel, který jako ty nahlásí chybu je cenný a přispívá tím k zlepšení routingu a atd.
Zatím jsem Olomouc neopravoval, protože bych rád, aby se k tomu vyjádřilo více lidí. Není to minoritní záležitost, takže raději pár dní počkat s opravou než to udělat blbě.
Výhoda je, že opravy se obvykle do druhého dne dostanou do mapy.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Tonny0584 wrote:
vitj wrote:Co se týká navigace směr Karlovice - Hodonín, tak je problém v Olomouci. Po rekategorizaci silnic v Olomouci je přerušený směr sever-jih přes Olomouc pro dálkový routing.
Řešení je povýšit Major Highway silnici 46, Chválkovickou-Hodolanskou, Tovární-Albertova a Brněnskou. Asi by pak stálo za to ještě přidat Přerovskou, Týneckou a 55.
Nemám s ježděním v Olomouci zkušenosti, tak netuším jak velký zásah to udělá do místního routingu, ale asi se povýšení nevyhneme.
Mám tomu rozumět tak, že Waze /zatím/ vlivem ne zcela jasného nastavení a různých priorit, zákazů příkazů a jiných "fičulinek" někdy může navigovat nesmyslně špatně?
Pokud je tomu tak, pak sice děkuji za navigaci zdarma, ale krom upozorňování na kolony, hlídky a nehody je smysluplné použití této navigace dosti pochybné.
Přiznávám, že navigaci na trase Karlovice Hodonín jsem dosud nestrávil a pokud bych použil tuto trasu jako ukázku potenciálnímu novému uživateli - tak bych byl asi za dementa....
Mimochodem, tato situace pravděpodobně vysvětluje, proč mne Waze cca 4 týdny zpět táhla z Čáslavi na Seč přes Heřmanův Městec....
Snad se to někdy zlepší.
Takže jsem snad našel problém, jedná se o trojúhelník v Olomouci, který byl při rekategorizaci špatně udělán. Po update mapy by se routing mohl zlepšit a není tedy nutno dělat větší zásahy.

https://www.waze.com/editor/?env=row&lo ... 412&zoom=7
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
Tonny0584 wrote:Děkuji za vyřešení Olomouce a za rady při opravách Karlovic, díky...
Zatím není za co, oprava nepomohla a povýšení silnic v Olomouci se nevyhnem. Raději ještě počkám na jeden update, aby byla jistota, že oprava je v mapě korektně.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
ad 1) Různé pozůstatky z minulosti, kdy nebylo jednoznačné stanovisko k chodníkům. Napojení záleží na situaci, lepší je ani nenapojovat, pokud je potřeba napojit, tak červené šipky směrem na chodník, ven zelené.

ad 2) Servisní cestu nepoužívat vůbec (zase z minulosti jsou v mapě, ale postupně mizí). Servisní cesta se v mapě chová obdobně jako Street, tedy waze přes ní normálně naviguje. Místo ní použít Private road, Parking Lot Road nebo Dirt Road.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message

Post by vitj
alda81 wrote:Ahoj, měl bych dotaz ohledně doplňování čísel popisných a orientačních u supermarketů, obchodů atd.

Do čísla domu v editoru je doporučené psát obě dvě čísla (např. 299/1) a nebo pouze orientační/popisné? Navíc je někdy dost těžké určit, které číslo je popisné a které orientační, díky za odpověď.
Ještě pro úplnost, čísla v současné době v ČR nejdou vyhledat.
vitj
Waze Global Champs
Waze Global Champs
Posts: 4112
Has thanked: 807 times
Been thanked: 835 times
Send a message