Διόδια
Το waze σημειώνει στις προτεινόμενες διαδρομές αν περιλαμβάνουν διόδια. Αυτή η πληροφορία δεν είναι πάντα σωστή καθώς έχει γίνει λάθος σήμανση στους δρόμους που έχουν διόδια. Έστω για παράδειγμα η εθνική Αθηνών - Θεσσαλονίκης. Γνωρίζουμε όλοι ότι αυτή η εθνική έχει διόδια. Αν μαρκάρουμε όλο το μήκος της εθνικής ως Toll Road, τότε το waze θα μας λέει σε κάθε περίπτωση διαδρομής που περιλαμβάνει ένα μέρος της εθνικής ότι υπάρχουν διόδια. Το "σε κάθε περίπτωση" καταλαβαίνουμε ότι είναι λάθος. Μια διαδρομή μπορεί να εισέρχεται στην εθνική, να διανύει ένα μήκος που δεν διέρχεται από διόδια και μετά να βγαίνει από την εθνική. Ακόμη και σ' αυτή την περίπτωση όμως το waze μας λέει ότι η διαδρομή έχει διόδια. Και το φταίξιμο είναι δικό μας γιατί μαρκάραμε όλη την εθνική ως δρόμο με διόδια.
Το πρόβλημα έχει εύκολη λύση. Πρέπει να μαρκάρουμε ως δρόμο με διόδια μόνο το μήκος της εθνικής στο σημείο των διοδίων. Μόνο τα λίγα μέτρα που είναι τοποθετημένες οι μπάρες. Σε αυτή την περίπτωση το waze θα μας λέει ότι η διαδρομή περιέχει διόδια μόνο όταν πρόκειται να περάσουμε από μπάρες διοδίων.
Δείτε για παράδειγμα αυτή την περίπτωση:
https://www.waze.com/editor/?lon=22.603 ... 20&env=row
Δεξιά και αριστερά από τα διόδια η εθνική δεν είναι μαρκαρισμένη ως Toll Road. Μόνο το τμήμα που διέρχεται από τις μπάρες είναι μαρκαρισμένο ως ως Toll Road.
Για να "κόψουμε" το επιθυμητό τμήμα, δημιουργούμε ένα δρόμο που διασταυρώνει την εθνική δεξιά στο σημείο που αρχίζουν τα διόδια και ένα άλλο δρόμοπου διασταυρώνει την εθνική αριστερά στο σημείο που τελειώνου τα διόδια. Αφού δημιουργήσουμε τις διασταυρώσεις, σβήνουμε τους δρόμους που δημιουργήσαμε. Έχουμε έτσι δημιουργήσει τα τμήματα της εθνικής ανά ρεύμα κυκλοφορίας που διέρχονται από τις μπάρες. Μαρκάρουμε μόνο αυτά ως Toll Road και αφαιρούμε το μαρκάρισμα από τα υπόλοιπα τμήματα της εθνικής.
Το πρόβλημα έχει εύκολη λύση. Πρέπει να μαρκάρουμε ως δρόμο με διόδια μόνο το μήκος της εθνικής στο σημείο των διοδίων. Μόνο τα λίγα μέτρα που είναι τοποθετημένες οι μπάρες. Σε αυτή την περίπτωση το waze θα μας λέει ότι η διαδρομή περιέχει διόδια μόνο όταν πρόκειται να περάσουμε από μπάρες διοδίων.
Δείτε για παράδειγμα αυτή την περίπτωση:
https://www.waze.com/editor/?lon=22.603 ... 20&env=row
Δεξιά και αριστερά από τα διόδια η εθνική δεν είναι μαρκαρισμένη ως Toll Road. Μόνο το τμήμα που διέρχεται από τις μπάρες είναι μαρκαρισμένο ως ως Toll Road.
Για να "κόψουμε" το επιθυμητό τμήμα, δημιουργούμε ένα δρόμο που διασταυρώνει την εθνική δεξιά στο σημείο που αρχίζουν τα διόδια και ένα άλλο δρόμοπου διασταυρώνει την εθνική αριστερά στο σημείο που τελειώνου τα διόδια. Αφού δημιουργήσουμε τις διασταυρώσεις, σβήνουμε τους δρόμους που δημιουργήσαμε. Έχουμε έτσι δημιουργήσει τα τμήματα της εθνικής ανά ρεύμα κυκλοφορίας που διέρχονται από τις μπάρες. Μαρκάρουμε μόνο αυτά ως Toll Road και αφαιρούμε το μαρκάρισμα από τα υπόλοιπα τμήματα της εθνικής.
Re: Διόδια