صفحهٔ اصلی History

پیش‌گفتار

از این‌که تصمیم گرفته‌اید به ویرایش نقشه کشور عزیزمان ایران بپردازید بسیار خرسندیم و به شما خوش‌آمد می‌گوییم! ویرایش نقشه برای کسانی که علاقه‌مند به مشارکت در بهبود امور هستند، تفریحی لذت‌بخش و مفید خواهد بود. Waze یک نرم‌افزار ناوبری و ترافیک اجتماعی است، به این معنا که کاربران از طریق به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات و هم‌چنین از طریق مشارکت در کارها به بهبود رفت‌ وآمد خودشان و دیگر هم‌وطنانشان که از Waze استفاده می‌کنند کمک می‌کنند. هدف از تهیه این ویکی آشناکردن ویرایشگران با قوانین و مسائل مربوط به ویرایش نقشه در ایران می‌باشد. علاوه بر این، ویرایشگران می‌توانند از طریق کانال ویزایران در اسلک و هم‌چنین صفحات فروم مربوط به ویرایش نقشه Waze در ایران، از مسائل مربوطه اطلاع حاصل نمایند.

پیش از ویرایش نقشه

پیش از هر گونه ویرایش دانستن چند نکته ضروری است:

 • قبل از اقدام برای هر گونه ویرایش، لطفا با مقدمات ویرایش نقشه آشنا شده و هم‌چنین قوانین ویرایش نقشه در ایران را در همین ویکی مطالعه نمایید.
 • تمامی ویرایش‌گران نقشه موظف هستند پیش از شروع کار با ویرایش‌گر Waze، فرم عضویت در اسلک را به‌دقت مطالعه و ارسال نموده تا پس از تأیید درخواستشان، در گروه اسلک ویزایران عضو شوند و با دیگر ویرایش‌گران در ارتباط باشند (ارسال دعوتنامه به ایمیل شما ممکن است تا ۳ روز به‌طول بینجامد).
 • توجه داشته باشید که پایه و اساس تصمیم‌گیری Waze داده‌هایی است که از رفت‌وآمد کاربران روی نقشه به دست می‌آورد. این داده‌ها در دل قسمت‌های مختلف نقشه جای گرفته‌است. بنابراین، به هیچ عنوان هیچ قسمتی از نقشه را پاک نکنید حتی اگر به وضوح با قوانین ویرایش نقشه در ایران مغایرت داشته باشد. در این موارد می‌توانید از طریق اسلک و دیگر راه‌های ارتباطی، مشکل را با ویرایش‌گران باتجربه‌تر و مدیران منطقه در میان بگذارید.
 • ویرایش نقشه در Waze شامل نکات ریزی است که بهترین راه انتقال آن استفاده از تجربیات ویرایشگران با تجربه‌تر است. بر این اساس بهتر است در شروع کار، برای هر ویرایش‌گر یک محدوده ویرایش مشخص شده و کار شخص بررسی گردد و نکات لازم به وی گوشزد شود.
 • باتوجه به اهمیت در ارتباط بودن ویرایشگران در Waze، انتظار می‌رود همه ویرایشگران از طریق را‌ه های ارتباطی خود را در دسترس نگاه دارند.

چگونه ویرایش نقشه را آغاز کنیم

فرایند ویرایش نقشه بر خلاف تصور اغلب ویرایشگران تازه‌وارد از مطالعه‌ی مطالب آموزشی، قوانین و مقررات و هم‌چنین دیدن ویدیوهای آموزشی آغاز می‌شود و نه ویرایش نقشه. توصیه می‌شود، ویرایشگران محترم در گام نخست ویدیوهای آموزشی زیر را مشاهده نمایند:

هم‌چنین، سعی شده‌ است مطالب مفید آموزش ویرایش نقشه به زبان فارسی در صفحه آموزش فارسی گنجانده شود. مطالعه این صفحه نیز اکیداً توصیه می‌شود. علاوه بر منابع یادشده، در صورت تسلط به زبان انگلیسی، ویرایشگران عزیز می‌توانند صفحات Map Editing Basics و Editing Manual را نیز مطالعه فرمایند.

قوانین و مقررات، آموزش‌ها و نکات

قوانین و مقررات

 • پس از آشنایی اولیه با محیط ویرایشگران Waze، ویرایشگران می‌بایست قوانین و مقررات ویرایش نقشه در ایران را که حاصل سال‌ها تجربه‌ی ویرایشگران باتجربه است و همگی پس از بررسی دقیق، جهت بهبود مسیریابی تدوین شده است را مطالعه نمایند. رعایت تمامی این قوانین در ویرایش‌ها الزامی است.

اشکالات رایج در ویرایش نقشه

 • اشکالات رایج و پرتکرار ویرایش‌گران تازه‌کار در این قسمت گردآوری می‌شوند تا از بروز دوباره‌ی آن‌ها جلوگیری شود.

آموزش مخصوص ادیتورهای سطح ۲ و بالاتر

 • آموزش‌های مختص ادیتورهای سطح ۲ و بالاتر را در این‌جا می‌توانید مشاهده کنید.

آموزش مخصوص ادیتورهای سطح ۳ و بالاتر

 • نکات تخصصی‌تر مختص ادیتورهای سطح ۳ و بالاتر در این قسمت گنجانده شده است.

آموزش مخصوص ادیتورهای سطح ۴ و بالاتر

 • نکات تخصصی‌تر مختص ادیتورهای سطح ۴ و بالاتر در این قسمت گنجانده شده است.

پاسخ‌گویی، رسیدگی و اصلاح گزارش‌های خطای نقشه

 • پیش از رسیدگی به گزارش‌های خطای ارسالی توسط کاربران، لازم است ادیتورها موارد گفته شده در این بخش را به‌دقت مطالعه نموده و به‌آن عمل نمایند.

اسکریپت‌ها

 • با کمک اسکریپت‌ها می‌توان قابلیت‌های ادیتور ویز را گسترش داد و بر سرعت و دقت ویرایش نقشه افزود.

مکان

 • کاربران می‌توانند با کمک مکان‌هایی که توسط ادیتورها به نقشه اضافه شده است، مقصد خود را به‌راحتی جستجو نمایند. در این قسمت نکات مورد نیاز که لازم است پیش از اضافه کردن یک مکان جدید یا تغییر آن بدانید، قرار داه شده است.

پیوندهای کاربردی و راه‌های ارتباطی

برخی از پیوندهای کاربردی و راه‌های ارتباطی که ادیتورها ممکن است به‌آن‌ها نیاز داشته باشند در زیر آورده شده‌ است.

اسلک

لطفا فرم عضویت در اسلک را ارسال و از این طریق با دیگر ویرایش‌گران در ارتباط باشید. تمامی ویرایش‌گران موظف به‌ عضویت در گروه اسلک ویزایران می‌باشند. پس از تأیید فرم ارسال‌شده توسط شما، دعوتنامه‌ای برای عضویت در کانال ویز ایران در اسلک برایتان ارسال خواهد شد.

تلگرام

مطالب مفید پیرامون استفاده از نرم‌افزار و ویرایش نقشه در کانال و ربات تلگرامی ویزایران قابل دریافت است.

انجمن

موضوعات مختلفی مانند درخواست کاهش یا افزایش قفل راه، درخواست مسدودی یا رفع مسدودی مسیر و ... از طریق انجمن قابل پیگیری است.

رایانامه (E-Mail)

در برخی موارد مدیران منطقه یا دیگر ویرایشگران برای دریافت اطلاعات پیرامون ویرایش‌های شما و یا گوشزد‌کردن ایرادات ویرایش از طریق محیط ویرایش نقشه برای شما پیام ارسال می‌کنند. لطفا مطمئن شوید که نشانی الکترونیکی که به هنگام ثبت نام وارد کرده‌اید معتبر است.

شبکه‌های مجازی

با دنبال کردن صفحه ویز ایران در توییتر و اینستاگرام، از آخرین خبرها و رویدادها آگاه شوید.

مدیران مناطق

در صفحه مدیران مناطق، می‌توانید با شرح وظایف ایشان آشنا شوید.