Jag lade in en cirkulationsplats i korset mellan Brunnshusgatan och Nybrogatan i Härnösand. Det var bara en vanlig korsning enligt Waze
Dessutom har jag redigerat lite kring genomfartsförbud i omrädet runt Näs och Säbråvägen för att få navigationen att fungera till och från området, men utan att Waze ska vilja ge förslag på rutter genom (iom genomfartsförbudet) och det verkar fungera som tänkt (sen får ju folk läsa skyltar om de ändå envisas med att köra där).
Jag kommer vara en del uppe i området framöver och tänker mig hålla koll om det dyker upp något.
Nybron kommer att stängas av för rivning. Det sker någon gång i skiftet sep/okt 2024, oklart exakt när. Jag har förberett med inlagt den nya tillfälliga bron som kommer att finnas under de två år som den nya bron byggs. Allt som behöver göras, är att slå på pilarna för navigation och att gamla nybron kopplas bort (den kan nog leva kvar som ett separat segment, så är det bara att koppla på igen när ny bro finns). Jag är inte i trakten på några veckor, men försöker hålla lite koll via media och även GPS-spår i editorn då man ser om någon faktiskt kört den nya rutten.