Rýchly videonávod [EN]
AKO EDITOVAŤ:
Waze mapa
v prvom rade je potrebné si uvedomiť, že tvoríme mapu pre navigačnú aplikáciu.
to znamená, že nie je vždy úplne vhodné snažiť sa do mapy zakresliť cesty presne podľa satelitnej snímky. oveľa väčší dôraz je potrebné klásť na správnosť hlasových inštrukcií a správanie sa routingu. preto sú križovatky často riešené zjednodušovaním - často je jednoduché riešenie T alebo X výrazne lepšie ako detailné rozpitvanie na desiatky jednosmerných segmentov, obvykle nezakreslujeme separátne odbočovacie pruhy, pozorne riešime uhly napojenia segmentov do križovatky a podobne.
- Práva: Kde môžem editovať?
Aby ste mohli editovať mapu, musia byť splnené súčasne tieto podmienky:
1.) V tejto oblasti ste za posledné 3 mesiace jazdili so zapnutým Waze *;
2.) Vaše jazdy sa už prejavili v zozname jázd (štandardne trvá 3 - 7 dní);
3.) Cesta nesmie byť zamknutá Lock Levelom (zámkom) vyšším ako je váš level. Na začiatku máte level 1, s počtom editácii sa zvyšuje.
- Ak ste Area Manager (správca oblasti), nie je potrebné spĺňať v spravovanej oblasti podmienku 1. Ak viac ako 3 mesiace needitujete, AM práva sú automaticky deaktivované.
- Prečo je množstvo ciest zamknutých?
Waze na Slovensku pravideľne používa už viac ako 25 000 ľudí. Aby sme mapu ochránili od úmyselných a neúmyselných chýb, ktoré môžu mať za následok nesprávnu navigáciu veľkého množstva používateľov, používame zámky určitej úrovne. Ak je segment zamknutý, po kliknutí na neho sa vám táto informácia zobrazí v ľavej časti. Kým mestá ktoré sú na 99.9% hotové sa zamykajú kompletne zámkom L4, oblasti ktoré ešte treba vylepšovať sa zamykajú iba sporadicky. Aj v týchto oblastiach však môžete naraziť na zamknuté segmenty - sú to tranzitné ťahy, cesty vyššej triedy, cesty dôležité pre správnu navigáciu, prípadne úseky kde často dochádzalo k chybám editorov.
- Aké sú základné editačné prvky mapy?
Waze používa 3 najdôležitejšie prvky:
1.) Segment: Ulica, cesta
2.) Junction: Križovatka ciest
3.) Landmark: Významná budova, les, rieka, jazero a pod.
- Segment: Aké sú jeho najdôležitejšie parametre?
- Junction: Čo znamenajú červené a zelené šípky?
Červená šípka znamená zakázané odbočenie (Turn restriction). Ak pripojíte 2 segmenty a spraví sa križovatka, je potrebné správne nastaviť všetky odbočenia a to zo všetkých smerov! Zelená šípka znamená povolené odbočenie, červená šípka znamená zakázané (napr. ak je z tohto smeru osadená značka “zákaz odbočenia”). Existuje aj žltá šípka (tá znamená podmienený zákaz týkajúci sa určitého časového obdobia alebo typu vozidla) a červená/zelená U-turn šípka (znamená zakázané/povolené otočenie jazdy na križovatke o 180°).
- Place (miesto): Môžem pridať do mapy firmu, panelák a pod.?
Places (miesta) môžu byť zmapované ako Area (oblasť) alebo Point (bod), je možné k nim pridávať fotky (z klientskej aplikácie) a ďalšie užitočné informácie (web, tel., otváracie hodiny…)
Nevytvárame každú budovu a každý panelák ako Area! Area je určené výhradne pre významné objeky ako napr. nákupné centrá, divadlá, čerpacie stanice a podobne. Okrem toho sa používajú aj na označenie rieky, jazera, lesov a parkov. Ak potrebujete aby vaša firma bola vyhľadateľná cez Waze, postačuje ju pridať do služby Google Places for Businesses. Waze vie (rovnako ako Mapy Google) vyhľadávať aj tieto body záujmu.
Ako Point je možné mapovať takmer čokoľvek, no niektoré pridané miesta môžu byť považované za zbytočné alebo nesprávne zadané a preto zamietnuté alebo zmazané:
- fotky dole hlavou, nekvalitné/rozmazané fotky
- fotky, ktoré nesúvisia s miestom, ku ktorému sú priradené alebo to miesto dobre nezachytávajú (polovica fotky je palubna doska a A-stlpik auta)
- duplicitne vytvorené miesta, ktore uz v mape mame
- snaha o prepisanie existujuceho miesta iným
- nesprávne zadané súkromné miesta / adresy (namiesto private/residence zadane obvykle ako other)
- fotky z balkónov a okien výškových budov
- fotky s tvárami okolitých osôb a čitateľnými SPZkami áut
- miesta, ktore akoze maju reprezentovat ulicu
- fotky cesty, dialnice alebo dialničnej mimoúrovňovej križovatky
- Dokreslil som chýbajúce cesty. Ako ich pripojím na zamknutý segment?
Je extrémne dôležité pripojiť križovatkou (junction) všetky novonakreslené segmenty k cestnej sieti - inak sa z nich ani na ne nebude dať navigovať. Nestačí cestu priblížiť k inej - ak je druhý segment zamknutý, križovatka sa nevytvorí! V takomto prípade je potrebné skopírovať Permalink (cez ikonku vpravo dole - pravý klik - kopírovať adresu odkazu) a pridať žiadosť o pripojenie do fóra SK: Žiadosti o úpravu ciest na Slovensku, resp. CZ: Žádosti o úpravu cest v ČR. Žiadosti sú vybavované veľmi rýchlo.
- Našiel som chybu a nemôžem ju kvôli zámku opraviť.
Pošlite nám žiadosť do fóra SK: Žiadosti o úpravu ciest na Slovensku, resp. CZ: Žádosti o úpravu cest v ČR. Nezabudnite uviesť mesto, ulicu, a najlepšie aj Permalink na miesto chyby.
- Podľa čoho sa prehrávajú hlasové inštrukcie odbočenia?
Podľa uhla napojenia, typu cesty a názvu segmentu. Pozrite si podrobné inštrukcie [EN].
- Kde vytvárať a kde nevytvárať chodníky?
Pozrite SK: Pravidlá označovania ciest na Slovensku, resp. CZ: Pravidla označování silnic v ČR.
- Prečo sa nesmú opravovať cesty posunuté oproti satelitnému podkladu?
Je extrémne dôležité pochopiť, že nie vždy je posunutá cesta chyba! Chyba totiž môže byť práve v satelitnom podklade, ktorý môže byť oproti skutočnosti posunutý. To či je podklad posunutý zistíme jednoducho - aktivujeme si vrstvu “GPS body” a skontrolujeme či šípky idú po ceste:
O posunutých podkladoch vieme a riešime ich s Waze a dodávateľmi podkladov.
- Ako môžem požiadať o AM práva?
Prostredníctvom fóra CZ, SK: Žiadosti o AM v ČR a SR, kde nájdete aj podmienky pridelenia. Ak nespĺňate niektorú z podmienok, je v odôvodnených prípadoch možné udeliť výnimku - avšak iba na menšie oblasti mimo veľkých miest s potrebou vylepšenia.
- Tunely: Ako sa označujú?
Tunely sa označujú cez parameter Elevation (Výška), nastavením na -1 (alebo menej).
- Radary: Čo je a čo nie je radar? Čo je to fake radar / semafórový radar?
Radar: Automatické fixne umiestnené zariadenie bez obsluhy, ktoré pri prekročení rýchlosti vyhotoví záznam (fotografiu) a následne dostanete poštou pokutu.
Fake radar: Fixné zariadenie ktoré má svojim tvarom pripomínať skutočný radar, avšak rýchlosť nemeria. POZOR: Infocedule - informatívne merače s digitálnym zobrazovačom rýchlosti NIE SÚ FAKE RADAR!
Semafórový radar: Kamera snímajúca prejazd na červenú s automatickým vyhotovením záznamu (fotografie) pričom následne dostanete poštou pokutu.
- Kedy sa zmeny prejavia v mape?
Ak sa nevyskytne žiadny nečakaný problém, editácie sa objavia do 48 hodín. O každej aktualizácii mapy a prípadných problémoch sú pravideľne zverejňované informácie na stránke http://status.waze.com/ [EN], kľúčové slovo: INTL map tiles.
Mám inú otázku. Kde sa môžem spýtať?
Na otázky nováčikov máme vytvorenú špeciálnu tému, kde sa môžete opýtať čokoľvek: Waze nováčik - otázky. Môžete tiež pozrieť predchádzajúce otázky tu: 1, 2
NAJČASTEJŠIE CHYBY EDITORA NOVÁČIKA:
- Zatváranie UR bez vyriešenia problému
Ak neviete vyriešiť nahlásený problém v mape, nezatvárajte ho! Vyrieši ho niekto iný. Ak navyše zatvoríte mapový problém ako “vyriešený” bez akéhokoľvek riešenia, považuje sa to za hrubé porušenie pravidiel.
- Nepripojenie cesty
Je veľmi dôležité novonakreslené cesty pripojiť k cestnej sieti. Ak sa vám to nedarí, nenechávajte to len tak - napíšte žiadosť do fóra SK: Žiadosti o úpravu ciest na Slovensku, resp. CZ: Žádosti o úpravu cest v ČR.
- Zarovnávanie ciest na satelitné podklady
Segmenty nakreslené mimo ciest na satelitnom snímku v prevažnej väčšine prípadov nie sú chybou! Problém býva s posunutým satelitným podkladom. Takéto cesty neopravujte - ak máte pochybnosti, spýtajte sa vo fóre Waze nováčik - otázky.
- Nesprávne pomenovanie segmentov
Je dôležité uviesť správnu krajinu a mesto segmentu podľa pravidiel označovania. Ak segment nemá názov ulice, zaškrtnite možnosť “Žiadne”.
- Nesprávna voľba kategórie segmentov
Kategórie sú dôležitejšie než si myslíte - nesprávne nastavenie kategórie môže mať za následok nemožnosť navigácie cez tento segment. Riaďte sa pravidlami označovania. Na štandardné cesty nižšej kategórie a prejazdné ulice použite typ cesty “Ulica”.
- Zlá voľba smeru
Vyberte smer premávky - ak ide o obojsmernú cestu, je potrebné zmeniť “Smer” ulice na “Obojsmerná”.
- Zabudnuté zakazáné odbočenie (červené šípky)
Pomocou klávesovej skratky SHIFT+Z je možné zobraziť všetky zakázané odbočenia. Uľahčí to kontrolu.
- Zlé hlasové inštrukcie
Skontrolujte či má križovatka správne zalomenia - uhol menší ako 30 stupňov môže mať za následok inštrukciu “držte sa vpravo / vľavo” namiesto “odbočte vpravo / vľavo”.