Husnummer ej uppdaterad på ett tag?

Jag har lagd ganska många husnummer innan sommaren men det verkar inte som att Waze uppdaterar de längre. Ser att många rapporterar om samma fel när det gäller husnumret, fel som har tidigare varit rapporterat och fixat (av mig eller andra kartredigerare). Bl.a min adress finns fortfarande inte med, fast jag har lagd till det för ca 3 månader sen.

Beror detta på det nya versionen som dom planerar släppa med Google integrerad i sökningen? Ska jag fortsätta lägga min tid på att numrera?

Det stämmer, inga nya nummer går live på grund av den nya sökfunktion som Waze jobbat med ganska länge nu.

Vad som händer när den nya sökfunktionen går live är jag lite osäker på, det kanske SverkerN har mer information om.

Då vet jag det, tack för informationen.

De interna husnumren används inte i den nya sökfunktionen. Angående nya sökfunktionen så kommer den att börja användas i Sverige snart. Vet inte exakt när.

/Sverker