[Pågående Samhällsomvandling/Avveckling] Gällivare/Malmberget

I samhället där jag bor (Gällivare) pågår just nu en stor samhällsomvandling, så det finns mycket arbete som behöver göras i Waze här. Malmberget, som ligger norr om mig, håller på att avvecklas på grund av gruvdriften i området. LKAB har ett rasriskområde som växer genom samhället, där man inte längre får eller kan vistas.

Jag undrar om det är något jag skulle kunna lägga ut som en typ av area på kartan, och i så fall vilken typ, för att kunna hålla området uppdaterat allt eftersom rasriskområdet expanderar. Då skulle jag även kunna ta bort vägar inom området i takt med att de stängs.

Det känns som ett vettigt tillvägagångssätt, eftersom det nu finns många vägar kvar inne i området som man inte längre kan komma åt, och aldrig kommer att kunna nå igen på grund av stängsel, rasrisk och förbud.

Jag skulle också behöva möjligheten att göra fler än 10 redigeringar per dag, och undrar om det är något man får tillgång till om man blir Area Manager över t.ex. Gällivare kommun.

2 Likes

Hej, som ny kartredigerare behöver du få lite mer erfarenhet innan du kan bli AM.

Tills dess kan du alltid återkoppla här i forumet för att få hjälp där du inte själv kan ändra. SKicka alltid med en permalänk (länkikonen uppe till höger i kartredigeraren) så vi förstår vilket eller vilka segment som ska ändras.

Du kan också lägga in en kartkommentar (den är det bara vi kartredigerare som ser, som beskriver planerad förändring i området.

Sen finns en ganska ny funktion där du kan föreslå en ändring som någon annan granskar och godkänner.

Du kan också via Wazechatten pinga någon av oss WazeChamps som får redigera i hela landet.

Denna OKQ8 får gärna någon ta bort/neka det finns ingen mack där längre.

https://waze.com/sv/editor?env=row&lat=67.16611&lon=20.65186&marker=true&zoomLevel=18&venueUpdateRequest=13566624.135338557.39929947

1 Like

https://waze.com/sv/editor?env=row&lat=67.17698&lon=20.66702&zoomLevel=14

har markerat upp hela rasriskområdet i malmberget, inom det är alltså vägar som ej längre kommer att vara farbara någonsin mer, någon som har rättigheter får jättegärna sätta driving restrictions på samtliga vägar inom det markerade området, alternativt ta bort vägarna helt.

Hittar ingen mack där i Wazekartan, bara en Klubb som du verkar ha lagt dit.

Tror @pnylin har gjort lite i området redan, jag har kompletterat.

Någon tog bort macken för några dagar sedan :slight_smile: