Waze varnar för mötande bilars fartkameror

Hej allihopa! Märkte idag när jag körde på en landsväg att Waze har börjat varna för mötande bilars fartkameror. Känns som det blir lite fel för oss i Sverige då kamerorna inte tar foto baktill på bilen så att säga.

Någon av er som vet om detta är något som kan fixas enbart för Sveriges del eller är det en fullständig bugg? Om tråden ligger fel så kan vi ju gärna flytta den osv, men ville gärna meddela detta och kanske är det fler som har lagt märke till samma sak?

Hej, i Sverige skall kamerans lins i karteditorn vara vänd i färdriktningen just för att vi mäter framifrån. Ge oss en permalänk till området så vänder någon av oss på kameran om du inte har möjlighet till det själv

Skickat från min HTC One via Tapatalk

Okej, det verkar vara som att problemet ligger på hela landsväg 55 mellan Uppsala - Enköping, skickar en länk här (hoppas den fungerar?) Kameran vid orten Skolsta är riktad mot trafik som är påväg mot Enköping osv. men tvärtom i kartredigeraren, är det korrekt? För kameran efter om man fortsätter mot Enköping är riktad för mötande trafik

https://www.waze.com/editor/?zoom=0&lat=59.68236&lon=17.26308&layers=1957&env=row

Däremot när jag körde på samma väg innan orten Örsundsbro så fick jag varning för båda kamerorna varav ena är för mötande trafik.

https://www.waze.com/editor/?zoom=3&lat=59.76653&lon=17.39221&layers=2021&env=row

Kameran i editorn skall vara riktad i motsatt riktning utifrån hur det ser ut i verkligheten.

Den första länken är för översiktlig, zooma in på de sträckor där du tror det är fel.

Den andra länken norr om Örsundsbro har 2 kameror i vardera riktning och mäter som det ser ut i editorn just nu:

  • Den norra kameran mäster trafik norr ifrån
  • Den södra kameran mäster trafik söderifrån

Oavsett om detta är rätt eller fel så borde du bara fått en varning, jag ser inga dubbletter heller.

Tyvärr kan jag inte redigera i området själv om vi nu hittar något som måste ändras. Om vi hittar något lägger du förslagsvis in ett nytt inlägg i tråden “Utanför mitt område”.

Jag har noterat detsamma på i alla fall ett ställe längs 288:an häromdagen.

Jag har själv lagt in dessa kameror och inte rört dem på ett år minst (efter att hastigheten sänktes till 80). Det larmade på en mötande kamera trots att den är korrekt.

En bugg i klienten med andra ord…

Skickat från min GT-N7100 via Tapatalk 2

Har fått ett antal felrapporter här i skåne med angående kameror som börjat varna för mötande trafik.
Så det verkar vara ett spritt problem.

https://www.waze.com/sv/editor/?lon=13.24845&lat=55.50486&zoom=5&layers=965&env=row&segments=201545214,201545259,146060731

Jag ska kolla om det är fler länder som har problem. Jag passerar dagligen kameror som fungerar och längs stäckan Sthlm - Umeå så fungerar kamerorna i båda riktningarna.

Tänk på att den som rapporterat också får mejl i Waze appen varje gång ni skriver något i en felrapport. Jag tror användaren tröttnade på den dialog som pågick mellan redigerarna. Det är bättre att skicka PM till varandra eller, om diskussionen är mer av allmän karaktär, skapa en forumtråd.

/Sverker

Har också upplevt varningar från fel håll på 257 Södertäljvägen,

https://www.waze.com/sv/editor/?lon=18.03074&lat=59.11245&zoom=4&layers=1989&env=row&cameras=5050103

Båda dom här fartkamerorna larmar från fel håll ibland och ibland inte från rätt håll.

Ska försöka hitta ett mönster…

Jag hittade en post i iOS 3.8.0 Official Feedback Thread där problemet nämns.

Jag har inte klickat igenom alla sidor för motsvarande Android tråd.

Ni som stött på detta. Använder ni iOS eller Android?

En annan kamera relaterad sak är att kamerorna efter min dagliga rutt var inte “approvade” längre. Något som är lite märkligt, men det får jag söka efter vid annat tillfälle. Är det någon fler som råkat ut för det?

/Sverker

IOS kör jag. Har bara haft en kamera som inte varit approved, fast jag misstänker att nån har ändrat hastigheten och inte satt approved igen.

Jag kör också med iOS vanligtvis. Om jag kommer ihåg, så kan jag dra igång en Android-waze parallellt och se vad som händer. Det är hittills bara en kamera som larmat från fel håll och det är en väg jag inte kör så ofta numera…

Skickat från min GT-N7100 via Tapatalk 2

Enligt en felrapport i mitt område så har felet dykt upp även på androidklienten.
https://www.waze.com/editor/?lon=14.13395&lat=59.30355&zoom=3&layers=1005&segments=191121509&env=row

Själv kör jag IOS-varianten och har passerat ett stort antal kameror senaste veckan utan att få en endaste felvarning. Jag har däremot inte passerat just den kamera som felrapporten avser.

Jag kör Android och har problem med tre kameror…

https://www.waze.com/sv/editor/?lon=18.03088&lat=59.11466&zoom=3&layers=965&env=row

Tror jag hittat ett mönster, jag körde fram och tillbaks där idag och kör jag utan rutt så larmar kamerorna från fel håll eller inte alls. Lägger jag en rutt så blir det rätt varningar.

Ska försöka köra förbi fler gånger under helgen.

Det skulle kunna stämma, alla mina kamerapasseringar har skett med rutt aktiverad vilket då skulle förklara varför jag inte sett problemet.

Har kört fler gånger nu och när man har rutt aktiverad får man inte varning från fel håll. Det som komplicerar det hela är att dom felaktiga varningarna inte kommer varje gång.

Körde 108an från Lund till Svedala igår och om jag inte minns fel varnade Waze för kameror på 3 sätt. Ena med ljudvarning och pulserande ring runt kameran, ena med bara pulserande ring runt kameran och ena visade bara att det fanns en kamera där.
Har ni också stött på detta?

Alla kamerorna är Bekräftade och har en hastighet på sig utom den ena som just ger ljudvarning och pulserande ring. Den som gör just detta är mitt i Svedala så SvedalaBo vet precis vilken det är.

Alla tre kan vara helt normala.

  1. Ljud + visuellt: Kameran tar i din färdriktning och du överskrider just nu den hastighetsgräns som är satt på kameran. (hastighet syns bara i editorn tror jag)
  2. Visuellt.: Kameran tar i din färdriktning och du underskrider just nu den hastighetsgräns som är satt på kameran.
  3. Kameran registrerar inte i din färdriktning. (Riktad åt andra hållet eller felaktig i Waze)
  1. Sällan jag överskrider hastigheten, utan det är samma kamera som ger ljudvarning varje gång.
  2. Då borde det vara visuellt varje gång på alla dessa kameror
  3. Dessa är rätt riktade av bland annat mig, SvedalaBo och ett flertal andra.

Jag tror mer på underliggande problem i systemet som inte är synliga på kartan. Som att rita ut en post, bestämma att den fungerar ett visst sätt, sen komma på nytt sätt att bestämma dess funktion och får inte ut detta på alla gamla poster utan bara på alla poster från och med nu och de flesta gamla. Sen gör man ett par ändringar så fler och fler av de första posterna oavsett hur dom ändras på kan inte bli rätt förrän man raderar och gör om.
En av kamerorna som fungerar som den ska nu är ny post för den tog någon bort förra året så jag la dit igen.

Men detta är bara gissningar som endast utvecklare på Waze kan svara på.

Har upplevt samma problem jag med, men jag har inte tänkt på angående när jag haft en rutt igång eller ej!

Gäller denna kamera, som jag ser att Sverker varit och gjort något med den 3:e juli (korrigerat den?).
Kameran ska knäppa på bilar som åker från öst till väst, dvs den är rättvänd för tillfället.

Ja det verkar definitivt som det smugit sig in buggar i kamerahanteringen. Mina punkter var mer tänkta att sammanfatta hur kamerorna ska fungera (enligt wikin), verkligheten verkar vara annorlunda. Vi får hoppas dom hittar problemen.