Wazer nou

Salut comunitatea de wazeri!
Am aflat de curand de existenta waze dintr-un articol si mi s-a parut foarte tare.
Am zis sa intru si eu.
Din pacate, problemele cu care m-am confruntat au fost destul de dezamagitoare.

  • waze.com vs world.waze.com - vreo 2 ore de invarteala si uitat pe harta, frecat la ochi, gandit "cum de nu are romania nici o sosea trasata - foarte aproape de a renunta la aplicatie - mi-a dat senzatia de lucru neterminat, aflat intr-o faza alfa
  • aplicatia de android (nu le stiu pe celelalte, eu doar android am testat) e bunicica, dar se complica aiurea… are 2 login-uri ? cine-a mai pomenit asa ceva ? pai, ori login cu fb, ori login normal… dupa cautari pe forum, ca-mi disparusera favoritele “ah…pai nu te-ai logat si normal, te-ai logat doar cu fb…d-aia” wth ? m-am identificat acolo, e contul meu, chiar userul si parola la normal sunt acolo… nuuu… no sync pana nu le stergi si le scrii la loc… plus ca n-ai buton de “ok” … anyway… ceva trebuie sa se schimbe acolo
  • drive-urile nu apar instant pe server. Eu am aplicatia pornita non stop…drive-urile si statisticile, macar, de ce nu se actualizeaza non-stop ? da, stiu, trafic, batch-uri… dar, totusi…

Si-acum, o intrebare pentru cei cu mai multa experienta: fiind babywazer, mi-am pornit destul de des aplicatia… ma uit destul de des la drive-uri, pentru ca vreau sa nu mai fiu baby ( am eu o dambla sa raportez pretul la benzina :slight_smile: )… si constat cu dezamagire ca, din 3 drive-uri de ieri, imi apare unul singur… dezamagitor. Se-ntampla des asta ? Se pot recupera cumva drive-urile ?

Am ramas cu o impresie de buggy app… cam cum era google chrome cand a fost lansat…asa, acolo, sa fie un browser in plus, chiar daca 40% din site-uri nu mergeau/aratau ciudat…avea buton de report site…
Destul de trist… inca sper ca lucrurile sa mearga spre bine… Poate google o sa faca un mic review si o sa puna punctul unde trebuie…

Spor la wazerit,
V-am salutat

Salut și bun venit!

Eu nu am decat vreo 2 saptămâni vechime pe waze, dar din proprie experiența îți spun că drumurile parcurse par să ajungă într-un final în editor, dar nu imediat și nu în ordinea cronologică a parcurgerii. Drumurile scurte de maxim 10 Km au apărut după câteva ore. Un drum lung de vreo 300Km credeam că l-au pierdut dar azi am constatat că a apărut în lista din editor, la 5 zile după parcurgere.

Salutare si bun venit in lumea Waze… asa e… sunt unele probleme care sper sa se rezolve cat mai repede, astfel incat lumea care intra mai intai pe waze.com sa fie redirectionata automat catre world.waze.com

Cele 2 loginuri, zic eu sunt binevenite… poate cineva nu vrea sa foloseasca Facebook sau poate cineva din comoditate (asa cum fac eu) apasa direct pe butonul de conectare cu Facebook. Din experienta mea, asta imi conecteaza automat si utilizatorul meu de Waze, apar automat Favoritele si practic nu trebuie sa bag nici un utilizator sau vreo parola pentru ca imi ia datele de conectare la Facebook direct din API-ul pe care il pune la dispozitie Facebook din Android, lucru care mi se pare as pune foarte util, mai ales ca eu de multe ori instalez versiuni noi si beta pentru test si sterg toate datele stocate de Waze in telefon.

Intrebare: ai gasit limba romana? Ea nu apare la prima pornire a softului, dar mai incolo. E un bug care trebuia sa fi fost reparat deja.

Ca sa nu mai fii babywazer cam trebuie sa conduci 160 km (100 mile)… parca asa e, dar intr-adevar, s-ar putea sa dureze mai mult de 24 de ore. In ultimele saptamani cei ce se ocupă de infrastructura Waze au avut ceva buguri si probleme in actualizarea hartilor, inclusiv sincronizari… de aici poate si intarzierile raportate de ciprian sau de tine. Speram ca lucrurile sa revina la normal si ca in 24 de ore maxim sa puteti vizualiza calatoriile voastre si actualizarea hartilor sa se faca zilnic, asa cum a fost pana nu demult.

Sper ca acum dupa achizitia Waze de catre Google ca dezvoltarea sa beneficieze de mai mult know-how din partea Google si sa se imbunatateasca considerabil aplicatia.

Cat despre partea de server web, acum se pregatesc noile pagini web si cred ca in noua varianta va fi mult mai usor pentru a ateriza acolo unde trebuie, pe serverul world.waze.com.

Apropo, ce articol ai citit de ai ajuns la Waze?

Salut din nou,

Da, am inteles care AR TREBUI sa fie faza cu loginul de fb. Problema e ca, desi m-am logat cu contul de fb, a fost nevoie sa reintroduc userul si parola pentru a recupera favoritele…

Nu am cautat limba romana…prefer engleza.

Nu mai stiu exact din ce articol… Probabil un articol pe fb… gen lifehacker.

Ati avut dreptate. Au aparut intr-un final si celelalte drive-uri. Multumesc.

O alta intrebare, “groups”… foloseste la ceva ? m-am inscris in cateva grupuri, dar nu par a fi prea utile.

Have fun wazering.

Intr-adevar, nu prea par a fi utile, cel putin nu acum. Waze inca se mai gandeste ce face cu ele… la un moment dat vroiau sa renunte la ele, dar vad ca le pastreaza inca… nu stim exact ce vor sa faca. S-ar putea sa fie totusi regandite in viitorul apropiat.

Am o sugestie pentru noii veniti.
Acest Waze puteti sa il comparati cu o carte noua cumparata. Nu va asteptati ca dupa citirea primelor pagini sa intelegeti tot continutul cartii. Trebuie putina rabdare si mai ales citirea tuturor paginilor de help si explicative de functionare a programului Waze. Intrebarile sunt binevenite oricand si ajuta foarte mult.